V roce 2003 jsme uspořádali první ročník literární soutěže "Šuplíky". Chtěli jsme oslovit autory, kteří si zatím psali "jen tak do šuplíku", aby se pochlubili svými pracemi a zúčastnili se soutěže v kategorii prózy i poezie. První ročník byl úspěšný a vydal se i sborník soutěžních příspěvků, tak jsme pak soutěž každý lichý rok vyhlašovali na jiné téma znova a vydávali další sborníky. V roce 2013 však nastal zlom, kdy se nesešel dostatek soutěžních příspěvků a tak nebylo z čeho vybrat vítěze a ani co otisknout. Zkusili jsme tento nezájem ještě po dalších dvou letech zlomit vyhlášením soutěže v roce 2015, ale ani tento ročník se nepovedl a byl poslední. Jediným publikovaným příspěvkem z roku 2015 je ten níže, tištěný sborník opět nevyšel. Sborníky z let 2003 - 2011 najdete pod odkazem Projekty - Publikační činnost

Šuplíky 2015

I v letošním roce proběhla amatérská literární soutěž pořádaná naší knihovnou - Šuplíky 2015. Daným tématem bylo motto „ztráty a nálezy". Takové ze života, co říkáte? Celý život něco ztrácíme, hledáme a nalézáme... a nebo taky ne... Byli jsme zvědaví, co vám dané téma bude říkat a jak ho dokážete literárně zpracovat. Popravdě řečeno - někdo si svůj úkol ulehčil tak, že téma zcela opominul a dodal nám svoje verše či prózu, které nevycházely ze zadání... škoda. Jiný soutěžící zase téma pochopil a snažil se ho zpracovat, ale... všechno, co se považuje za literaturu, by mělo být čtivé a přitažlivé, hlavně pro jiné čtenáře, než je autor sám. Jinak je to jen něco jako osobní deník, osobní vzpomínky, které mají cenu jen pro toho člověka, který těmi vzpomínkami žije. Přesto se našli mezi soutěžícími lidé, kteří projevili jak vtip, tak svoji osobitost a napsali něco, co můžeme považovat za hodnotný literární pokus. Abychom to zkrátili - letos se naší soutěže zúčastnilo 9 autorů. Z nich chceme ocenit mladého chlapce, který se jmenuje Lukáš Hrček. Jeho soutěžní příspěvek je vtipný, srozumitelný, čtivý a odpovídá tématu. V letošním ročníku knihovna almanach z došlých příspěvků vydávat nebude. Přesto děkujeme všem, kteří mají rádi psaní, věříme tomu, že psát budou i nadále a těšíme se na vaše další literární aktivity.  Lukášovu práci zveřejňujeme zde na webu a vám všem ostatním přejeme hodně štěstí!

Lukáš Hrček - Ztráty a nálezy

Kam všechny věci mizí? Myslím ty, co ztratíme, když jedeme na výlet nebo když jsme na táboře. Tak když ztratíte fusekle, tak já vám řeknu, kam to mizí. Takovou fusekli najdou Osminky. Co vlastně jsou a proč se tak jmenují? No jmenují se tak proto, protože jsou osmkrát menší než myšky a jsou to skřítci, kteří hledají takové věci. Bydlí uprostřed lesa ve staré chatrči, kde tu věc k něčemu použijí. Třeba z elektrického věšáku, provázku, kolíků, fuseklí a nabourané dopravní značky si udělali lanovku. No - když posbírají ledacos, tak si musíte myslet, že to u nich musí vypadat jako na skládce. Tak tomu ale není. Věci, které nepotřebují, odnesou do ztrát a nálezů ve vaší škole a těmi ztrátami a nálezy myslím tu krabici, kde je pořád plno. Tak už víte, co jsou to Osminky a co jsou ztráty a nálezy.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací