Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně

Strýček Vendelín je nepřehlédnutelný a hlavně zábavný zahradník. V jeho zahradnictví ve Žlutých Polích koupíte rajčata, okurky, ale třeba také citronomandarinkovník. Jeho neteř Gala tady ráda tráví prázdniny. Všechna legrace skončí, když se v sousedství zahradnictví objeví tajemná paní Černá s nekalými úmysly. Příběh pro nejmenší čtenáře Strýček Vendelín, chlupatý meloun napsala Iva Gecková a vtipně ilustroval Michal Sušina.

Detektivní příběh Ukradené štěně ze série Frantík Lebeda pro nejmenší čtenáře napsala Ivana Peroutková. Druhák Frantík tentokrát pátrá po svém zmizelém psím kamarádovi Kazanovi, kterého mu někdo ukradl i s vodítkem, když ho na chvíli uvázal před hračkářstvím. Trojice kamarádů Frantík, Matěj a Zdíša se pouští do pátrání a čeká je nejedno překvapení.

Gertie, Charlotte, Felix a Stanley jsou hlavními hrdiny knihy Detektivové: Případ ukradených diamantů. Mají rádi všelijaké záhady, ale hlavně matematiku. Zapojí se nově také do pátrání po pachateli krádeže v klenotnictví. Malí čtenáři díky příběhu zjistí, že matematika není nuda a kriminální případy mají ke slovním úlohám blíž, než by se mohlo zdát. Detektivní příběh napsali Daniel Kenney a Emily Boever, jako bonus jsou připojeny slovní úlohy s detektivní zápletkou.

Tamara objeví o prázdninách u babičky na půdě kouzelný polštář. Těší se, že nebude muset další školní rok na učení ani sáhnout, postačí, když se na něm vyspí. S kouzelným polštářem jde totiž každému učení samo, stačí pod něj na noc položit jakoukoliv knihu či učebnici a dobře se vyspat. Všechno běží podle plánu do doby, než se Tamara přihlásí do televizní vědomostní soutěže… Polštářoví podvodníci je další kniha populární české autorky dětských příběhů Daniely Krolupperové.

David je náruživý čtenář a jeho kocour Koniáš zálibu svého pána ve čtení zprvu přehlížel, ale jen dokud se sám mezi knihami neztratil. David se vydává po stopách kocoura a putování ho dovede do mnoha českých a moravských knihoven. Vtipné vyprávění Kláry Smolíkové se jmenuje Pozor, v knihovně je kocour! a malí čtenáři putují v čase i prostoru. Podívají se nejen do knihovny v Praze, Brně či Třeboni, ale také poznají slavné knihovníky – Jiřího Mahena nebo Václava Hanku.

Evička je chytrá holčička, ale odmala lhavá. Čtenář se s ní seznamuje odmalička a ví, že to nemá lehké – starají se o ní chůvy, rodiče jsou pořád v práci a starší sestra žárlí. Evička si tedy musí poradit sama, stává se z ní manipulátorka a lidem ubližuje. Petra Braunová napsala nevšední knihu Evička lhářka žhářka, ve které se snaží přijít na to, proč se z někoho stane zlý člověk.

Mireille, Astrid a Hakima jsou oficiálně nejošklivější holky na škole, protože je jejich spolužáci zvolili největšími špekounkami. Všechny vzápětí zjistí, že potřebují být 14. července v Paříži, rozhodnou se tedy cestovat společně na kolech. Jejich výprava si získá pozornost médií a z děvčat se stanou Královny ošklivek. Clémentine Beauvais napsala vtipnou knihu o síle přátelství a o tom, že to nejdůležitější se skrývá uvnitř.

Po delší době opět vychází výběr veršů a příběhů z pera nezapomenutelného Josefa Kožíška, tentokrát pod názvem Dětem. Autorovy verše s tradičními ilustracemi Václava Karla o dětech, zvířátkách, ročních obdobích a tradičních lidových zvycích jsou krásné i v dnešní době.

Míša je sedmiletá holčička, která vede veterinární kliniku. Rozumí řeči zvířat a ví, co její malé pacienty trápí. Druhé pokračování příběhu Míša a její malí pacienti - Nečekaní hosté přináší nové příběhy, ve kterých tentokrát Míša se svým psím kamarádem Pupíkem ošetří zraněnou sovu, kulhavé hříbátko a nemocného psíka. Knihu Aniely Cholewińské-Szkolikové krásně ilustrovala Agnieszka Filipowská.

Devítiletá Mafalda, hrdinka knihy Vzdálenost mezi mnou a třešní italské autorky Paoly Peretti, je velmi zvídavá a miluje hudbu. Trpí však vzácnou oční chorobou a postupně přichází o zrak. Mafalda pozná, jak se jí zrak zhoršuje, podle toho, z jaké vzdálenosti vidí svou milovanou třešeň rostoucí před školou. Do diáře si značí věci, na kterých jí záleží a které již nebude moci se špatným zrakem nikdy dělat. Postupem času díky pár blízkým lidem zjistí, že nejdůležitější věci v životě nejsou vidět očima.

Jeff Kinney je autorem oblíbeného Deníku malého poseroutky. Z příběhů je dobře znám Gregův nejlepší kamarád Rowley. V Deníku báječného kamaráda Rowley Jefferson píše o svých zkušenostech a nabízí zcela nový pohled na svět malého poseroutky.

Michaela Fišarová napsala již třetí díl ze série Třídnice 4.B.  Kniha Pavel: Kapela tentokrát sleduje zakladatele třídní kapely Pavla. Ten má hodně starostí - bez dovolení si od svého otce půjčil buben a odřel ho, navíc si na jeho bubnování stěžuje sousedka. A potom přijde nabídka zahrát si na opravdovém koncertě. Uspěje jeho kapela Bloudy z boudy před opravdovým publikem?

Příběh o dospívání, prvních láskách i o nepříjemnostech, které doprovází dospívání, je první díl trilogie Léto pod názvem Léto, kdy jsem zkrásněla americké autorky Jenny Hanové. Všechno zajímavé a důležité se Belle vždy stane od června do srpna, v zimě jen počítá týdny do dalšího léta…

Deník Anne Frankové vychází po pětadvaceti letech znovu, tentokrát pod názvem Zadní dům. Poprvé tak v češtině vychází pod názvem, který svému dílu chtěla dát sama autorka. Ta si deník psala v období od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Po válce otec Annin deník vydal a ten byl následně přeložen do mnoha jazyků, zdramatizován i zfilmován.

Clarity jede se svými bratry na tábor, má  se o ně starat a dohlížet na ně. Tábor ji nezajímá, dokud nepozná Camerona, syna hlavního vedoucího a frajera, který se k ostatním chová nadřazeně. Jak dopadne jejich setkání? Dívčí román Clarity napsala česká autorka Karolína Bendová původně pro sociální síť Wattpad. Prázdninová romance se stala velmi populární, proto vychází také knižně.

Pět přátel, pět evropských měst. Kniha Na cestě létem Cecilie Vinesseové popisuje dokonalou letní cestu za láskou a dobrodružstvím, kterou si Aubrey pečlivě naplánovala před nástupem na vysokou školu. S nejlepší kamarádkou promyslela každý detail, ovšem to by s ní nesměl jet Aubreyin přítel a jeho kamarádi, kteří dokáží vše pořádně zkomplikovat.

Veverka a myška v Praze je komiksový průvodce dějinami Prahy pro děti od Jarmily Marešové. Malé cestovatelky, veverka a myška, se vydají do Prahy za svou babičkou. S cestovní kanceláří pana Havrana objevují nejvýznamnější památky, poznají, jak lidé kdysi ve městě bydleli, navštíví sochařskou dílnu a seznámí se s tajuplnými pražskými legendami. 

Terry Pratchett je znám především jako autor fantasy pro dospělé čtenáře. Ježibabin vysavač a jiné příběhy je však již jeho druhá kniha čtrnácti fantasy povídek pro malé čtenáře. V příbězích se s autorovou pověstnou fantazií nejobyčejnější místa proměňují v dobrodružné scenérie a nejobyčejnější každodenní předměty ožívají. Povídky plné humoru a vtipu jistě zaujmou čtenáře malé i velké.

Vtipná dobrodružství britské spisovatelky Georgie Pritchett Fredy: Největší strašpytel a přílet ufounů pokračují již čtvrtým příběhem. Fredy se chce stát astronautem a má na to speciální dalekohled. Fredy má strach z ufounů, ale také z létajících talířů, naštěstí si do batůžku přibalil letáček Jak se přestat bát.

Jedenáctileté Roberta a Charlotta jsou nejlepší kamarádky. Charlotta je ale vážně nemocná a potřebuje nové srdce. Roberta objeví na aukci kouzelný glóbus, který po splnění úkolu vyplní přání. Je to příležitost Charlottě zajistit Kouzelné srdce. Příběh napsala švédská autorka Kristina Ohlsson.

Na Fairmontské akademii zemřou v průběhu několika dní tři dívky. Policie si myslí, že spáchaly sebevraždu, ale Mile se to nezdá a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Pomocí magie chce oživit jednu z obětí, svou nejlepší kamarádku Riley, ale ožijí také další dvě dívky a společně se pustí do pátrání. Spolek nemrtvých holek americké spisovatelky Lily Anderson je moderní čarodějnický román nabízející pohled na přátelství mezi dívkami.

Zvířátka v ZOO se rozhodla, že si přestanou čistit zuby. Ředitel ZOO Alfréd Prudký vyšle ježka Ignáce s pastou na zádech za zvířátky – Ignác se vydává do výšek za žirafou i do hloubky k žralokovi či do klece ke lvovi a nastane Velké čištění zubů v ZOO. Zvířátka zjišťují, že čistění zubů je zábava i velké dobrodružství. Knihu Sophie Schoenwaldové doprovází krásné a vtipné ilustrace Günthera Jacobse.

Kniha Rok v přírodě představuje naši přírodu v průběhu čtyř ročních období nejen poetickými texty, ale také krásnými kolážemi Helen Ahpornsiriové. Autorka pracuje výhradně s přírodními materiály, od semen až po okvětní lístky a listy.

Pavla Průšová napsala knihu plnou vtipných a hravých básniček o přírodě. Kniha pro nejmenší Tonda dobrodruh je bohatě doprovázena krásnými ilustracemi.

Kachní máma sedící na hnízdě přijde při nehodě o život, tak se Jasmínka s Tomem pokusí zachránit aspoň vejce. Zanedlouho po dvoře pobíhá malý Knoflík a každou chvilku se dostane do maléru. Káčátko Knoflík je druhý příběh Helen Petersové ze série Jasmínčina zvířátka.

Další zábavný a vtipný příběh z edice Čtení pro prvňáčky oblíbené autorky Zuzany Pospíšilové se jmenuje Křeček v utajení. Křeček Kamil je dokonalý mistr převleků, na kterého si nikdo nepřijde a který umí prvotřídně zmást kocoura Drápka. 

Přední česká autorka komiksů Lucie Lomová zpracovala po svém pět klasických českých pohádek. Zlaté české pohádky čerpají z díla klasika Karla Jaromíra Erbena a jejich komiksové zpracování přibližuje moderním a estetickým způsobem bohatost českých lidových pohádek. M/I

Remade je apokalyptický thriller pro mladé čtenáře anglického spisovatele Alexe Scarrowa. Leon a jeho mladší sestra Grace se přestěhovali do Londýna z New Yorku. Snaží se zapadnout mezi nové spolužáky, ale ve stejné době se Londýnem začne šířit zákeřný a neznámý virus a sourozenci se snaží zachránit si holý život.

Pohádková Lhota je tajemné městečko, které mohou děti navštěvovat pouze ve snu. Kdo městečko navštíví, zažije zajímavá dobrodružství a potká podivuhodné bytosti a zvířátka. Stejně jako Pepík, který tam má kamaráda, plyšáka Pufíka. Kniha Pufík z Pohádkové Lhoty  českého spisovatele Igora Mandíka je určena nejmenším dětským čtenářům.

S osudy dospívající dívky Eriky nás ve své nové knize Údolí ticha seznamuje česká autorka Radka Zadinová. Erika má láskyplný domov, spoustu kamarádek a je zamilovaná do Viktora. Najednou se jí ale život převrátí naruby a musí se odstěhovat k babičce, kterou vůbec nezná. Potká se však s Gabrielem a zdá se, že má novou šanci prožít lásku.

Logan Applebaum se chystá na školní soutěž pro mladé vědce. Jeho maminka-vynálezkyně pro něho vyrobila robotického bratrance Javu a Logan počítá s tím, že mu robot pomůže porazit v soutěži neporazitelná dvojčata Silverovy. Jenže ta Javu přesvědčí, aby spolupracoval s nimi. Podaří se Loganovi v soutěži uspět? To se nejmenší čtenáři dozví z knihy autorek Nancy Krulikové a Amandy Burwasserové Projekt robot.

Sourozenci Fíla a Žofie se snaží pomoct své mamince, která ztratila zlatý prstýnek. Seznámí se s moudrým hadem Uroborcem a spolu s ním se vydají na dobrodružnou cestu do říše Alchymie, kde si můžou přečíst Smaragdovou desku v krystalu zarostlém do skály, luštit hádanky od Sfingy nebo vyrobit Kámen mudrců, který proměňuje obyčejné kovy ve zlato. Každá z kapitol knihy Fíla, Žofka a Smaragdová deska spisovatele Petra Stančíka je doplněna zajímavým kvízem a malí čtenáři si díky němu mohou příběh dále sami rozvíjet.

Ruby musí předstírat, že je obyčejnou dívkou, která se potýká jen se školní docházkou a běžnými problémy. Přitom je zvláštní agentkou a členkou tajemné organizace Spektrum. Ve druhém díle série o Ruby Redfortové Naposledy se nadechni anglické spisovatelky Lauren Childové čekají na geniální třináctiletou agentku piráti a příšera z oceánu. 

Spočítej hvězdy je nový román americké autorky Lois Lowryové. Píše se rok 1943 a Němci začnou okupovat Dánsko. Dvě nerozlučné kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku moc neuvědomují, ale když začnou Němci pronásledovat Židy, ocitá se Ellen v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou kamarádku jejich dcery zachránit.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací