Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně

Veverka a myška v Praze je komiksový průvodce dějinami Prahy pro děti od Jarmily Marešové. Malé cestovatelky, veverka a myška, se vydají do Prahy za svou babičkou. S cestovní kanceláří pana Havrana objevují nejvýznamnější památky, poznají, jak lidé kdysi ve městě bydleli, navštíví sochařskou dílnu a seznámí se s tajuplnými pražskými legendami. 

Terry Pratchett je znám především jako autor fantasy pro dospělé čtenáře. Ježibabin vysavač a jiné příběhy je však již jeho druhá kniha čtrnácti fantasy povídek pro malé čtenáře. V příbězích se s autorovou pověstnou fantazií nejobyčejnější místa proměňují v dobrodružné scenérie a nejobyčejnější každodenní předměty ožívají. Povídky plné humoru a vtipu jistě zaujmou čtenáře malé i velké.

Vtipná dobrodružství britské spisovatelky Georgie Pritchett Fredy: Největší strašpytel a přílet ufounů pokračují již čtvrtým příběhem. Fredy se chce stát astronautem a má na to speciální dalekohled. Fredy má strach z ufounů, ale také z létajících talířů, naštěstí si do batůžku přibalil letáček Jak se přestat bát.

Jedenáctileté Roberta a Charlotta jsou nejlepší kamarádky. Charlotta je ale vážně nemocná a potřebuje nové srdce. Roberta objeví na aukci kouzelný glóbus, který po splnění úkolu vyplní přání. Je to příležitost Charlottě zajistit Kouzelné srdce. Příběh napsala švédská autorka Kristina Ohlsson.

Na Fairmontské akademii zemřou v průběhu několika dní tři dívky. Policie si myslí, že spáchaly sebevraždu, ale Mile se to nezdá a rozhodne se pátrat na vlastní pěst. Pomocí magie chce oživit jednu z obětí, svou nejlepší kamarádku Riley, ale ožijí také další dvě dívky a společně se pustí do pátrání. Spolek nemrtvých holek americké spisovatelky Lily Anderson je moderní čarodějnický román nabízející pohled na přátelství mezi dívkami.

Zvířátka v ZOO se rozhodla, že si přestanou čistit zuby. Ředitel ZOO Alfréd Prudký vyšle ježka Ignáce s pastou na zádech za zvířátky – Ignác se vydává do výšek za žirafou i do hloubky k žralokovi či do klece ke lvovi a nastane Velké čištění zubů v ZOO. Zvířátka zjišťují, že čistění zubů je zábava i velké dobrodružství. Knihu Sophie Schoenwaldové doprovází krásné a vtipné ilustrace Günthera Jacobse.

Kniha Rok v přírodě představuje naši přírodu v průběhu čtyř ročních období nejen poetickými texty, ale také krásnými kolážemi Helen Ahpornsiriové. Autorka pracuje výhradně s přírodními materiály, od semen až po okvětní lístky a listy.

Pavla Průšová napsala knihu plnou vtipných a hravých básniček o přírodě. Kniha pro nejmenší Tonda dobrodruh je bohatě doprovázena krásnými ilustracemi.

Kachní máma sedící na hnízdě přijde při nehodě o život, tak se Jasmínka s Tomem pokusí zachránit aspoň vejce. Zanedlouho po dvoře pobíhá malý Knoflík a každou chvilku se dostane do maléru. Káčátko Knoflík je druhý příběh Helen Petersové ze série Jasmínčina zvířátka.

Další zábavný a vtipný příběh z edice Čtení pro prvňáčky oblíbené autorky Zuzany Pospíšilové se jmenuje Křeček v utajení. Křeček Kamil je dokonalý mistr převleků, na kterého si nikdo nepřijde a který umí prvotřídně zmást kocoura Drápka. 

Přední česká autorka komiksů Lucie Lomová zpracovala po svém pět klasických českých pohádek. Zlaté české pohádky čerpají z díla klasika Karla Jaromíra Erbena a jejich komiksové zpracování přibližuje moderním a estetickým způsobem bohatost českých lidových pohádek. M/I

Remade je apokalyptický thriller pro mladé čtenáře anglického spisovatele Alexe Scarrowa. Leon a jeho mladší sestra Grace se přestěhovali do Londýna z New Yorku. Snaží se zapadnout mezi nové spolužáky, ale ve stejné době se Londýnem začne šířit zákeřný a neznámý virus a sourozenci se snaží zachránit si holý život.

Pohádková Lhota je tajemné městečko, které mohou děti navštěvovat pouze ve snu. Kdo městečko navštíví, zažije zajímavá dobrodružství a potká podivuhodné bytosti a zvířátka. Stejně jako Pepík, který tam má kamaráda, plyšáka Pufíka. Kniha Pufík z Pohádkové Lhoty  českého spisovatele Igora Mandíka je určena nejmenším dětským čtenářům.

S osudy dospívající dívky Eriky nás ve své nové knize Údolí ticha seznamuje česká autorka Radka Zadinová. Erika má láskyplný domov, spoustu kamarádek a je zamilovaná do Viktora. Najednou se jí ale život převrátí naruby a musí se odstěhovat k babičce, kterou vůbec nezná. Potká se však s Gabrielem a zdá se, že má novou šanci prožít lásku.

Logan Applebaum se chystá na školní soutěž pro mladé vědce. Jeho maminka-vynálezkyně pro něho vyrobila robotického bratrance Javu a Logan počítá s tím, že mu robot pomůže porazit v soutěži neporazitelná dvojčata Silverovy. Jenže ta Javu přesvědčí, aby spolupracoval s nimi. Podaří se Loganovi v soutěži uspět? To se nejmenší čtenáři dozví z knihy autorek Nancy Krulikové a Amandy Burwasserové Projekt robot.

Sourozenci Fíla a Žofie se snaží pomoct své mamince, která ztratila zlatý prstýnek. Seznámí se s moudrým hadem Uroborcem a spolu s ním se vydají na dobrodružnou cestu do říše Alchymie, kde si můžou přečíst Smaragdovou desku v krystalu zarostlém do skály, luštit hádanky od Sfingy nebo vyrobit Kámen mudrců, který proměňuje obyčejné kovy ve zlato. Každá z kapitol knihy Fíla, Žofka a Smaragdová deska spisovatele Petra Stančíka je doplněna zajímavým kvízem a malí čtenáři si díky němu mohou příběh dále sami rozvíjet.

Ruby musí předstírat, že je obyčejnou dívkou, která se potýká jen se školní docházkou a běžnými problémy. Přitom je zvláštní agentkou a členkou tajemné organizace Spektrum. Ve druhém díle série o Ruby Redfortové Naposledy se nadechni anglické spisovatelky Lauren Childové čekají na geniální třináctiletou agentku piráti a příšera z oceánu. 

Spočítej hvězdy je nový román americké autorky Lois Lowryové. Píše se rok 1943 a Němci začnou okupovat Dánsko. Dvě nerozlučné kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku moc neuvědomují, ale když začnou Němci pronásledovat Židy, ocitá se Ellen v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou kamarádku jejich dcery zachránit.

Peter M. Jolin je známý jako autor řady parodií o Harrym Trottelovi. Nyní vydává knížku s názvem Temný tlouštík, která je plná humoru a fantazie. Hlavním hrdinou je chlapec Martin, kterému se nedopatřením podaří přivést ze svého snu do reality rodinu svérázných upírů, kteří se chtějí dostat za každou cenu zpět.

Můj stát: Putování s českým lvem za sedmi státními symboly je krásně ilustrovaná a zábavná kniha dvou českých autorů – Martina Velíška a Milana Starého. Čtenáře seznamují se symboly české státnosti, jako jsou například vlajka, hymna nebo státní znak. Vysvětlují jejich původ i význam a seznamují také s dalšími souvislostmi, například poštovními známkami. 

Tajemství oblázkové hory je napínavý fantasy román Báry Dočkalové pro chlapce i děvčata. Krisa a Prcek jsou dva nejmladší členové party a s blížícími se letními prázdninami se blíží také velká zkouška, při které mají prokázat, že se mohou stát členy Gangu. Události ale nakonec naberou úplně jiný směr.

Oksana Bula je autorkou knih Zubr, který si hledá hnízdo a Medvěd nechce jít spát. Ve své nové knize Jak tukoni zachránili strom představuje kouzelné bytosti, které se starají s láskou o les, pečují o stromy i o zvířátka. Poradí si tukoni také s následky velké bouřky?

Dana Hlavatá napsala knihu krátkých Dopravních pohádek určených pro děti v předškolním věku či na základní škole. Hravou formou a s vtipnými ilustracemi přibližuje dětem důležité informace o chování v dopravním provozu, především na chodníku či při přecházení ulice.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací