Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně


Prosinec

Kniha Cvoček a pan Márinka Marie Kšajtové je určena pro nejmenší čtenáře. Pes Cvoček a jeho pán Márinka jsou velcí kamarádi. Jednoho dne se však pan Márinka domů nevrátí a Cvoček se vydává svého pána hledat. Při svém putování zažije mnohá dobrodružství.

Arnošt Goldflam je známý především jako režisér, herec a autor divadelních her. Pro své děti začal psát dětské knihy, mezi které patří také nejnovější Hledání ztraceného tatínka. Hrdiny knihy je rodina Sukových, maminka s tatínkem a hlavně holčička Štěpánka. Co se stane, když tatínek jednou nepřijde z práce domů v 16:38, jak je zvykem?

Sára Horká a její psí kamarádka Stopa spolu tvoří detektivní kancelář Horká & Stopa. Dvojice spolehlivě vypátrá jakýkoliv zločin, dokonce i tam, kde po něm není ani stopy. Kniha anglického autora Philipa Ardagha je určena nejmenším čtenářům.

Osmiletá Pepina Karásková se těší, že se ve svých osmi letech dočká sourozence. Zjistí, že by maminka neměla kouřit, ale maminka si klidně kouří a cigaret se nehodlá vzdát. Mami, típni to! je příběh Michaely Krýslové o tom, jak děti přijdou se senzačním nápadem, jak maminku odnaučit kouřit.

Motýlí pošta je něžný příběh Ursel Schefflerové doplněný působivými ilustracemi, který dětem srozumitelnou a nenásilnou formou zpracovává téma úmrtí v rodině. Mikuláš tráví spoustu času se svým dědečkem a společně vzpomínají na milovanou babičku a vedou láskyplné rozhovory o zármutku.

Kniha Kluci netančej české autorky Olgy Stehlíkové přináší neobvyklý příběh z tanečního prostředí. Odehrává se v taneční škole v současné Praze, kde se tanečníci baletního souboru chystají na baletní soutěž. V průběhu náročných příprav poznávají nejen jeden druhého, ale především sami sebe. Kniha je určena čtenářům od 10 do 14 let.

Veronika Válková je autorkou již více než dvaceti Dobrodružných výprav do minulosti. Malá Bára tak cestovala do Pompejí, k husitům, do doby Karla IV. i Rudolfa II., poznala zblízka život Vikingů, pirátů nebo Indiánů. V knize Marie Terezie: Tajnosti císařských komnat chce Bára na císařském dvoře zabránit zavedení povinné školní docházky. Zjišťuje, že mít hodně sourozenců není žádný med a že princezny mají přísný denní režim.

Román Ranařky americké autorky Jennifer Mathieu je určen mladým čtenářkám a čtenářům, ale také těm, kteří si nechtějí nechat všechno líbit. Vivian už nebaví nespravedlnosti třídního učitele i vedení školy a když zjistí, že její máma byla členkou punkového hnutí, rozhodne se pro vlastní vzpouru. Začne anonymně vydávat feministický časopis a rozpoutá tím úplnou revoluci.

Kniha Kočky v akci! Neuvěřitelné, ale pravdivé příběhy z celého světa dokazuje, že kočky mají devět životů. Ve třiceti příbězích nám autorka Kimberlie Hamiltonová představuje kočku astronautku, kočky hrdinky druhé světové války, kočky námořnice a spoustu dalších kočičích osobností.


Listopad

Hmyzí hotel představuje obdivuhodný a málo známý svět hmyzu. Autorky Petra Bartíková, Helena Haraštová a Markéta Nováková mimo jiné vysvětlují, proč má tesařík dlouhá tykadla a proč vážka nespadne do vody. Knihu plnou hmyzích pokojíčků nápaditě ilustroval Tomáš Kopecký.

Jakub žije sám s tatínkem a nemá ani žádné kamarády. Jednoho dne najde starou červenou koloběžku, kterou si opraví a jeho život se rázem změní. Jakub a kouzelná koloběžka společně zažijí nevídaná dobrodružství, v noci se společně vydávají do Indie či Francie a ráno opět snídají doma v kuchyni. Slovenská spisovatelka Zuzana Csontosová napsala působivou knížku pro nejmenší čtenáře.

Veronika Válková je autorkou vynikajících dětských knih, ve kterých se čtenáři spolu s hlavními hrdiny vydávají za dobrodružstvím do historie. Její nejnovější kniha Vikingové – záhada rohatých přileb zkoumá, proč Vikingové nemají na přilbách rohy, jak přesouvají lodě po souších, jak žijí a jaké věci denní potřeby používají.

Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola české autorky Lucie Hlavinkové je milý příběh o pátrání tří spolužaček po dávné záhadě, která trápí jejich osamělou sousedku, paní Ládvíkovou. V průběhu pátrání se děvčata dozví něco o naší nedávné historii i sobě samých a také zjistí, jak je důležité naslouchat starým lidem. 

Čtete rádi, všude a cokoliv? Koupíte si raději knihu než něco na sebe? Potom patříte mezi knihomoly a vtipný komiks Ze života knihomolky anglické autorky Debbie Tung je určen právě vám!

Strašidelná chůva je zábavná a trochu strašidelná knížka, která vypráví příběh obyčejné současné rodiny, jejíž život se nečekané změní, když dětem přijde dělat chůvu vlasatá příšera. Finská autorka Tuutikki Tolonen před malým čtenářem vytváří okouzlující svět, ve kterém příšery dělají chůvy a skříně mluví.

Viktor po sérii různých průšvihů dostal na vysvědčení trojku z chování, rodiče ho proto na „převýchovu“ pošlou na celé léto do tajemného domu podivné stárnoucí tety. Příběh plný humoru, ale i tajemna a napětí Viktor a záhadná teta Bobina napsaly Pavlína Jurková a Jarmila Vlčková a je určen pro mladé čtenáře od 9 let.

V Čarokrásném knihkupectví paní Sovové zažívá Klárka již své druhé dobrodružství. Tentokrát se ke kocourovi Gustafovi a kouzelném zrcadlu přidá také Klárčin nový kamarád, Podivuhodný křeček Harry, který provádí opravdu podivuhodné kousky. Příběh pro čtenáře od osmi let napsala Katja Frixeová.

Další příběhy Bohouška, ale také jeho kamarádů Mirka, Čendy a Aleše představuje Vojtěch Steklač ve své nové knize Pekelná třída a mejdan u Bohouška. Dozvíme se, proč dostal Čenda dvojku z chování, ale také jak to dopadne, když třídní mejdan uspořádá největší šprt třídy.

Parta od Mississippi nabízí humorný i napínavý příběh, který zcela jistě zaujme nejen dospívající čtenáře, ale také jejich rodiče. Autor Davide Morosinotto nás zavádí do americké Louisiany v roce 1904, kdy se čtyři kamarádi vydávají na vlastnoručně vyrobené kánoi lovit do tajemné spleti vodních kanálů i močálů v deltě Mississippi a zažijí sled nečekaných událostí.

Klára Smolíková je známá jako autorka populárních knih pro děti. Aktuální dějepisné poznatky o Janu Husovi zpracovala do napínavého příběhu. Jeho hrdinou je čtrnáctiletý Petr, který má o Husovi napsat referát, pustí se tedy do pátrání v minulosti. H.U.S. (Hus úplně světovej) nabízí nejen příběh, ale čtenář je seznámen také s historickými reáliemi, fakty o Husově životě a zajímavostmi.


Říjen

Marek Epstein se představuje svou knihou Srabáček - průvodce začínajícího hrdiny jako autor dětské literatury. Srabáček je plyšové prasátko, kterému zmizí jeho kamarádka kačenka Kčenka a ze strašpytle se stane neohrožený hrdina. Parťáka na jeho dobrodružné cestě za záchranou lásky mu dělá zkušený papoušek Žako. Originální příběh pro děti i dospělé vtipně ilustrovala Aneta Žabková.

Krásně ilustrovaný příběh Horská cesta kanadské autorky Marianne Dubuc volně navazuje na dřívější příběhy autorky a uzavírá tak pomyslnou trilogii o lásce, vztazích a dospívání. Ústřední postavou je paní Jezevcová, která každou neděli stoupá na vrchol Cukrové homole. Jednoho dne se k ní přidá kocourek Lulu, který se tak naučí znát přírodu a pomáhat druhým.

Kniha Stínidla švédské autorky Maiji Hurme získala cenu od Společnosti pro švédskou literaturu. Příběh s velkou dávkou fantazie personifikuje stesk, který člověka sužuje, když odejde nebo zemře někdo blízký. Stesk po mamince prožívají otec s malou dcerkou, navazují rozhovor se smutkem a pochopí, že stesk a smutek se k nim budou neustále vracet.

V jednom domě žijí tři praštěné babky – Vomáčková, Kvasničková a Zelí. Přátelí se spolu, pokřikují na sebe z patra do patra, každá je trochu jiná, a když se na sebe naštvou, zase se udobří. Nejsou to ale jen babky, ale také babičky. Kniha Babky od herečky, režisérky a spisovatelky Marky Míkové je určena ke společnému čtení babiček i dědečků a doprovází ji vtipné ilustrace Kristiny Fingerland.

Snad každý kluk chtěl být kosmonautem nebo hasičem. Také medvídek Oskar sní o jednom: až vyroste, stane se hasičem. Občas všechno poplete a hasí i to, co není potřeba, ale odvaha mu určitě nechybí. Knížku Chci být hasičem napsal Quentin Gréban a vyprávění jistě pobaví každého malého čtenáře i nejednoho rodiče.

Kluk odnikud je poutavý a dojemný příběh o přátelství, naději i odvaze. Vypráví osudy čtrnáctiletého Ahmeda, který je na útěku z válkou sužované Sýrie a ocitá se sám a bez peněz v Bruselu. Potká třináctiletého amerického chlapce Maxe, který se také cítí vykořeněný, nemá žádné kamarády a ve škole se mu nedaří. O přátelství mezi zdánlivě odlišnými chlapci píše americká spisovatelka Katherine Marshová.

Teodorovi je sedmnáct, brzy dokončí střední školu a plánuje studium na vysoké škole. Vše se ale změní, protože jeho bratr Manny se vrací z vojenské operace v Íráku a potřebuje pomoc.   Ale sestra Xochitl neváhá a s oběma bratry se vydává na cestu po místech, na kterých jim opravdu záleží. Americký roadtrip napsal Patrick Flores-Scott.

Výpravná obrazová publikace Dobrých 100 vznikla na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni pod vedením autorky Renaty Fučíkové. Co rok, to originální dvoustrana mapující jedno významné dílo, výrobek, vynález či událost. Nejlepší okamžiky sta let naší republiky jsou tak v jedné encyklopedii a dokazují, že máme být na co hrdi.


Září

Vlček přijíždí se svým pánem na ostrov na prázdniny. Jeho pán ale hned první den onemocní a musí být převezen zpět na pevninu. Na Vlčka si nikdo v nastalém zmatku nevzpomene a  on zůstane na ostrově opuštěný. Ale naštěstí jen do té doby, než potká dvě děti, Emmu a Leona. Teď už jen zbývá najít ztraceného pána. Vlček trosečníkem je milý příběh pro nejmenší děti od Jana Andersena.

Nela Boudová je výborná herečka, známá z mnoha populárních filmů i z Činoherního klubu. Její devítiletá dcera ji inspirovala k napsání knížky o malé Bětce. Té se spolužáci často smějí kvůli brýlím a okluzoru, navíc se dozví, že se její rodiče budou rozvádět. Na Bětku sedne čarodějnice Chmura a Bětka proti ní musí bojovat. Bětka a její cesta od Chmury je určena nejmenším čtenářům, text je napsán velkými písmeny a doplněn pěknými ilustracemi Jana Janáka. 

Polská autorka Agnieszka Stelmaszyková je autorkou zajímavé série Archeologických kronik, které přibližují staré legendy a zapomenuté příběhy. Poklad královny Nefertiti líčí příběh Aničky a Barťase. Sourozenci odjíždí do Egypta se svými rodiči, kteří byli povoláni k novému archeologickému objevu. Děti se snaží na vlastní pěst zjistit, zda byla opravdu odkryta hrobka královny Nefertiti, v patách jsou jim ale záludní lovci pokladů.

Třetí díl úspěšné série o Williamu Wentonovi norského spisovatele Bobbie Peerse se jmenuje Agent orbulátoru. Příběh je opět plný záhadných tajemství, zapeklitých šifer, rafinovaných zápletek a vypráví o statečnosti. William Wenton tentokrát zkoumá mořské hlubiny i dno Mariánského příkopu.

Morana Mařena je strašidelný až hororový příběh party čtyř puberťáků, kteří v sobě objeví schopnost komunikovat se světem způsobem pro smrtelníky neobvyklým. Jan Vojtko děj příběhu pro náctileté umístil do běžné vesnice v Čechách a zaplnil ho ryze českými, až folklórními  bytostmi.

Cassidy pomohla kamarádce, která potřebovala podporu při rozchodu s přítelem. Od té doby má pověst člověka, který dokáže rychle zničit vztahy a spolužáci jsou ochotni jí za to dokonce platit. Pak ale potká pohledného Coltona, který jí naopak dá za úkol spojit dva rozdílné spolužáky. Cassidy přijímá a čeká ji spousta intrik, ale také první velká láska. Příběh pro dospívající Má první láska napsala mladá německá spisovatelka Tanja Voosenová.

Štěstí v lásce americké autorky Kasie Westové je příběh o tom, jak se může po výhře život změnit od základů. Maddie si koupí los a vyhraje. Do té doby vždy tvrdě pracovala a měla vše naplánované dopředu. Nyní si nemusí dělat starosti, jestli dostane stipendium a bude moci jít na univerzitu. Stane se však také centrem pozornosti a začnou o ní kolovat různé drby.  Maddie se bude muset naučit rozlišit, kdo to s ní myslí opravdu upřímně.

Rozcuchané štěstí je nová kniha Radky Zadinové pro dospívající mládež. Lindě je šestnáct a umírá jí matka závislá na drogách. Linda putuje do dětského domova, později se ji ujme matčin bratr. V malé vesnici, kde strýc žije, Lindu dostihnou vzpomínky.

Děj young adult detektivky Křiváci spisovatelky Maureen Johnsonové se odehrává na soukromé Ellinghamově akademii ve Vermontu. Chodí tam ty nejbystřejší hlavy, vynálezci i umělci. Z únosu ženy a dcery zakladatele školy se stal jeden z největších nevyřešených zločinů americké historie. Stevie Bellová je nadšená fanynka skutečných zločinů, právě začíná na Ellinghamově akademii studovat a dá si za úkol případ vyřešit. Zločinec se ale po letech vrací na místo činu…

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací