Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně


Říjen

Marek Epstein se představuje svou knihou Srabáček - průvodce začínajícího hrdiny jako autor dětské literatury. Srabáček je plyšové prasátko, kterému zmizí jeho kamarádka kačenka Kčenka a ze strašpytle se stane neohrožený hrdina. Parťáka na jeho dobrodružné cestě za záchranou lásky mu dělá zkušený papoušek Žako. Originální příběh pro děti i dospělé vtipně ilustrovala Aneta Žabková.

Krásně ilustrovaný příběh Horská cesta kanadské autorky Marianne Dubuc volně navazuje na dřívější příběhy autorky a uzavírá tak pomyslnou trilogii o lásce, vztazích a dospívání. Ústřední postavou je paní Jezevcová, která každou neděli stoupá na vrchol Cukrové homole. Jednoho dne se k ní přidá kocourek Lulu, který se tak naučí znát přírodu a pomáhat druhým.

Kniha Stínidla švédské autorky Maiji Hurme získala cenu od Společnosti pro švédskou literaturu. Příběh s velkou dávkou fantazie personifikuje stesk, který člověka sužuje, když odejde nebo zemře někdo blízký. Stesk po mamince prožívají otec s malou dcerkou, navazují rozhovor se smutkem a pochopí, že stesk a smutek se k nim budou neustále vracet.

V jednom domě žijí tři praštěné babky – Vomáčková, Kvasničková a Zelí. Přátelí se spolu, pokřikují na sebe z patra do patra, každá je trochu jiná, a když se na sebe naštvou, zase se udobří. Nejsou to ale jen babky, ale také babičky. Kniha Babky od herečky, režisérky a spisovatelky Marky Míkové je určena ke společnému čtení babiček i dědečků a doprovází ji vtipné ilustrace Kristiny Fingerland.

Snad každý kluk chtěl být kosmonautem nebo hasičem. Také medvídek Oskar sní o jednom: až vyroste, stane se hasičem. Občas všechno poplete a hasí i to, co není potřeba, ale odvaha mu určitě nechybí. Knížku Chci být hasičem napsal Quentin Gréban a vyprávění jistě pobaví každého malého čtenáře i nejednoho rodiče.

Kluk odnikud je poutavý a dojemný příběh o přátelství, naději i odvaze. Vypráví osudy čtrnáctiletého Ahmeda, který je na útěku z válkou sužované Sýrie a ocitá se sám a bez peněz v Bruselu. Potká třináctiletého amerického chlapce Maxe, který se také cítí vykořeněný, nemá žádné kamarády a ve škole se mu nedaří. O přátelství mezi zdánlivě odlišnými chlapci píše americká spisovatelka Katherine Marshová.

Teodorovi je sedmnáct, brzy dokončí střední školu a plánuje studium na vysoké škole. Vše se ale změní, protože jeho bratr Manny se vrací z vojenské operace v Íráku a potřebuje pomoc.   Ale sestra Xochitl neváhá a s oběma bratry se vydává na cestu po místech, na kterých jim opravdu záleží. Americký roadtrip napsal Patrick Flores-Scott.

Výpravná obrazová publikace Dobrých 100 vznikla na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni pod vedením autorky Renaty Fučíkové. Co rok, to originální dvoustrana mapující jedno významné dílo, výrobek, vynález či událost. Nejlepší okamžiky sta let naší republiky jsou tak v jedné encyklopedii a dokazují, že máme být na co hrdi.


Září

Vlček přijíždí se svým pánem na ostrov na prázdniny. Jeho pán ale hned první den onemocní a musí být převezen zpět na pevninu. Na Vlčka si nikdo v nastalém zmatku nevzpomene a  on zůstane na ostrově opuštěný. Ale naštěstí jen do té doby, než potká dvě děti, Emmu a Leona. Teď už jen zbývá najít ztraceného pána. Vlček trosečníkem je milý příběh pro nejmenší děti od Jana Andersena.

Nela Boudová je výborná herečka, známá z mnoha populárních filmů i z Činoherního klubu. Její devítiletá dcera ji inspirovala k napsání knížky o malé Bětce. Té se spolužáci často smějí kvůli brýlím a okluzoru, navíc se dozví, že se její rodiče budou rozvádět. Na Bětku sedne čarodějnice Chmura a Bětka proti ní musí bojovat. Bětka a její cesta od Chmury je určena nejmenším čtenářům, text je napsán velkými písmeny a doplněn pěknými ilustracemi Jana Janáka. 

Polská autorka Agnieszka Stelmaszyková je autorkou zajímavé série Archeologických kronik, které přibližují staré legendy a zapomenuté příběhy. Poklad královny Nefertiti líčí příběh Aničky a Barťase. Sourozenci odjíždí do Egypta se svými rodiči, kteří byli povoláni k novému archeologickému objevu. Děti se snaží na vlastní pěst zjistit, zda byla opravdu odkryta hrobka královny Nefertiti, v patách jsou jim ale záludní lovci pokladů.

Třetí díl úspěšné série o Williamu Wentonovi norského spisovatele Bobbie Peerse se jmenuje Agent orbulátoru. Příběh je opět plný záhadných tajemství, zapeklitých šifer, rafinovaných zápletek a vypráví o statečnosti. William Wenton tentokrát zkoumá mořské hlubiny i dno Mariánského příkopu.

Morana Mařena je strašidelný až hororový příběh party čtyř puberťáků, kteří v sobě objeví schopnost komunikovat se světem způsobem pro smrtelníky neobvyklým. Jan Vojtko děj příběhu pro náctileté umístil do běžné vesnice v Čechách a zaplnil ho ryze českými, až folklórními  bytostmi.

Cassidy pomohla kamarádce, která potřebovala podporu při rozchodu s přítelem. Od té doby má pověst člověka, který dokáže rychle zničit vztahy a spolužáci jsou ochotni jí za to dokonce platit. Pak ale potká pohledného Coltona, který jí naopak dá za úkol spojit dva rozdílné spolužáky. Cassidy přijímá a čeká ji spousta intrik, ale také první velká láska. Příběh pro dospívající Má první láska napsala mladá německá spisovatelka Tanja Voosenová.

Štěstí v lásce americké autorky Kasie Westové je příběh o tom, jak se může po výhře život změnit od základů. Maddie si koupí los a vyhraje. Do té doby vždy tvrdě pracovala a měla vše naplánované dopředu. Nyní si nemusí dělat starosti, jestli dostane stipendium a bude moci jít na univerzitu. Stane se však také centrem pozornosti a začnou o ní kolovat různé drby.  Maddie se bude muset naučit rozlišit, kdo to s ní myslí opravdu upřímně.

Rozcuchané štěstí je nová kniha Radky Zadinové pro dospívající mládež. Lindě je šestnáct a umírá jí matka závislá na drogách. Linda putuje do dětského domova, později se ji ujme matčin bratr. V malé vesnici, kde strýc žije, Lindu dostihnou vzpomínky.

Děj young adult detektivky Křiváci spisovatelky Maureen Johnsonové se odehrává na soukromé Ellinghamově akademii ve Vermontu. Chodí tam ty nejbystřejší hlavy, vynálezci i umělci. Z únosu ženy a dcery zakladatele školy se stal jeden z největších nevyřešených zločinů americké historie. Stevie Bellová je nadšená fanynka skutečných zločinů, právě začíná na Ellinghamově akademii studovat a dá si za úkol případ vyřešit. Zločinec se ale po letech vrací na místo činu…

Srpen

Strýček Vendelín je nepřehlédnutelný a hlavně zábavný zahradník. V jeho zahradnictví ve Žlutých Polích koupíte rajčata, okurky, ale třeba také citronomandarinkovník. Jeho neteř Gala tady ráda tráví prázdniny. Všechna legrace skončí, když se v sousedství zahradnictví objeví tajemná paní Černá s nekalými úmysly. Příběh pro nejmenší čtenáře Strýček Vendelín, chlupatý meloun napsala Iva Gecková a vtipně ilustroval Michal Sušina.

Detektivní příběh Ukradené štěně ze série Frantík Lebeda pro nejmenší čtenáře napsala Ivana Peroutková. Druhák Frantík tentokrát pátrá po svém zmizelém psím kamarádovi Kazanovi, kterého mu někdo ukradl i s vodítkem, když ho na chvíli uvázal před hračkářstvím. Trojice kamarádů Frantík, Matěj a Zdíša se pouští do pátrání a čeká je nejedno překvapení.

Gertie, Charlotte, Felix a Stanley jsou hlavními hrdiny knihy Detektivové: Případ ukradených diamantů. Mají rádi všelijaké záhady, ale hlavně matematiku. Zapojí se nově také do pátrání po pachateli krádeže v klenotnictví. Malí čtenáři díky příběhu zjistí, že matematika není nuda a kriminální případy mají ke slovním úlohám blíž, než by se mohlo zdát. Detektivní příběh napsali Daniel Kenney a Emily Boever, jako bonus jsou připojeny slovní úlohy s detektivní zápletkou.

Tamara objeví o prázdninách u babičky na půdě kouzelný polštář. Těší se, že nebude muset další školní rok na učení ani sáhnout, postačí, když se na něm vyspí. S kouzelným polštářem jde totiž každému učení samo, stačí pod něj na noc položit jakoukoliv knihu či učebnici a dobře se vyspat. Všechno běží podle plánu do doby, než se Tamara přihlásí do televizní vědomostní soutěže… Polštářoví podvodníci je další kniha populární české autorky dětských příběhů Daniely Krolupperové.

David je náruživý čtenář a jeho kocour Koniáš zálibu svého pána ve čtení zprvu přehlížel, ale jen dokud se sám mezi knihami neztratil. David se vydává po stopách kocoura a putování ho dovede do mnoha českých a moravských knihoven. Vtipné vyprávění Kláry Smolíkové se jmenuje Pozor, v knihovně je kocour! a malí čtenáři putují v čase i prostoru. Podívají se nejen do knihovny v Praze, Brně či Třeboni, ale také poznají slavné knihovníky – Jiřího Mahena nebo Václava Hanku.

Evička je chytrá holčička, ale odmala lhavá. Čtenář se s ní seznamuje odmalička a ví, že to nemá lehké – starají se o ní chůvy, rodiče jsou pořád v práci a starší sestra žárlí. Evička si tedy musí poradit sama, stává se z ní manipulátorka a lidem ubližuje. Petra Braunová napsala nevšední knihu Evička lhářka žhářka, ve které se snaží přijít na to, proč se z někoho stane zlý člověk.

Mireille, Astrid a Hakima jsou oficiálně nejošklivější holky na škole, protože je jejich spolužáci zvolili největšími špekounkami. Všechny vzápětí zjistí, že potřebují být 14. července v Paříži, rozhodnou se tedy cestovat společně na kolech. Jejich výprava si získá pozornost médií a z děvčat se stanou Královny ošklivek. Clémentine Beauvais napsala vtipnou knihu o síle přátelství a o tom, že to nejdůležitější se skrývá uvnitř.

Po delší době opět vychází výběr veršů a příběhů z pera nezapomenutelného Josefa Kožíška, tentokrát pod názvem Dětem. Autorovy verše s tradičními ilustracemi Václava Karla o dětech, zvířátkách, ročních obdobích a tradičních lidových zvycích jsou krásné i v dnešní době.

Míša je sedmiletá holčička, která vede veterinární kliniku. Rozumí řeči zvířat a ví, co její malé pacienty trápí. Druhé pokračování příběhu Míša a její malí pacienti - Nečekaní hosté přináší nové příběhy, ve kterých tentokrát Míša se svým psím kamarádem Pupíkem ošetří zraněnou sovu, kulhavé hříbátko a nemocného psíka. Knihu Aniely Cholewińské-Szkolikové krásně ilustrovala Agnieszka Filipowská.

Devítiletá Mafalda, hrdinka knihy Vzdálenost mezi mnou a třešní italské autorky Paoly Peretti, je velmi zvídavá a miluje hudbu. Trpí však vzácnou oční chorobou a postupně přichází o zrak. Mafalda pozná, jak se jí zrak zhoršuje, podle toho, z jaké vzdálenosti vidí svou milovanou třešeň rostoucí před školou. Do diáře si značí věci, na kterých jí záleží a které již nebude moci se špatným zrakem nikdy dělat. Postupem času díky pár blízkým lidem zjistí, že nejdůležitější věci v životě nejsou vidět očima.

Jeff Kinney je autorem oblíbeného Deníku malého poseroutky. Z příběhů je dobře znám Gregův nejlepší kamarád Rowley. V Deníku báječného kamaráda Rowley Jefferson píše o svých zkušenostech a nabízí zcela nový pohled na svět malého poseroutky.

Michaela Fišarová napsala již třetí díl ze série Třídnice 4.B.  Kniha Pavel: Kapela tentokrát sleduje zakladatele třídní kapely Pavla. Ten má hodně starostí - bez dovolení si od svého otce půjčil buben a odřel ho, navíc si na jeho bubnování stěžuje sousedka. A potom přijde nabídka zahrát si na opravdovém koncertě. Uspěje jeho kapela Bloudy z boudy před opravdovým publikem?

Příběh o dospívání, prvních láskách i o nepříjemnostech, které doprovází dospívání, je první díl trilogie Léto pod názvem Léto, kdy jsem zkrásněla americké autorky Jenny Hanové. Všechno zajímavé a důležité se Belle vždy stane od června do srpna, v zimě jen počítá týdny do dalšího léta…

Deník Anne Frankové vychází po pětadvaceti letech znovu, tentokrát pod názvem Zadní dům. Poprvé tak v češtině vychází pod názvem, který svému dílu chtěla dát sama autorka. Ta si deník psala v období od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Po válce otec Annin deník vydal a ten byl následně přeložen do mnoha jazyků, zdramatizován i zfilmován.

Clarity jede se svými bratry na tábor, má  se o ně starat a dohlížet na ně. Tábor ji nezajímá, dokud nepozná Camerona, syna hlavního vedoucího a frajera, který se k ostatním chová nadřazeně. Jak dopadne jejich setkání? Dívčí román Clarity napsala česká autorka Karolína Bendová původně pro sociální síť Wattpad. Prázdninová romance se stala velmi populární, proto vychází také knižně.

Pět přátel, pět evropských měst. Kniha Na cestě létem Cecilie Vinesseové popisuje dokonalou letní cestu za láskou a dobrodružstvím, kterou si Aubrey pečlivě naplánovala před nástupem na vysokou školu. S nejlepší kamarádkou promyslela každý detail, ovšem to by s ní nesměl jet Aubreyin přítel a jeho kamarádi, kteří dokáží vše pořádně zkomplikovat.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací