Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně


Červen

Roahl Dahl je znám svou bohatou fantazií a jeho Zdivočelé pohádky jsou toho důkazem. Co se stane, když se pohádky zblázní? Šest klasických pohádek se proměnilo k nepoznání  v podání slavného autora dětských knih.

Vynálezce Alva je dětem znám z televizního Večerníčku, kde má pro každou situaci připraveno mnoho originálních nápadů a vynálezů. Tentokrát se Alva vrací s dalšími vtipnými a bohatě ilustrovanými příběhy. Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka doplnili příběhy  samostatnými komiksovými epizodami.

Pavla Jazairiová je čtenářům známá jako autorka cestopisů a zajímavých reportáží. Tentokrát přináší zážitky z cest pohledem svého psa Figara, který ji při cestách doprovází. Jmenuji se Figaro je originální kniha pro děti a vystupují v ní nejen psi a kočky, ale také exotická zvířata.

Dědečkovy povídačky Zuzany Pospíšilové vás přesvědčí o tom, že jde rozmanité pohádky a příběhy vyprávět také bez R a Ř. Pan Zdeněk má jedno velké tajemství – jako dítě se nenaučil správně vyslovovat hlásky R a Ř. Ale stal se dědečkem a vnoučata po něm chtějí vyprávět pohádky o Karkulce nebo o veliké řepě. Jak si poradí?

Mlsný ježek Toník je vybíravý a má rád jen jahody, ostatní nechce ani ochutnat. Jak malého ježka přesvědčit, aby vyzkoušel také něco jiného? Naštěstí veverka si ví rady a ukáže Toníkovi, že rozmanité jídlo je zdravé, ale také chutné. Laskavý příběh Andrey Reitmeyerové může motivovat vybíravé děti a zároveň nabízí mnoho zajímavého ze života ježků.

Co připravit dědečkovi ke svačině a jak ho obléknout? Na co si s ním celý den hrát? Jak zařídit, aby byl dědeček spokojený a dobře se bavil, radí Jean Reaganová. Jak pohlídat dědečka je vtipná a bohatě ilustrovaná kniha pro děti o výměně rolí.

Co se stane, když si nesmělý králík Karel nasadí na hlavu papírovou korunu? Přivolá tím samotného krále Karla IV. Jeho vyprávění o statečných činech, moudrých rozhodnutích i překážkách, které musel překonat, malého králíka změní. Klára Smolíková napsala zábavnou i poučnou knihu o tom, jak se stal Králík málem králem.

Karel Franta patří k nejvýznamnějším českým autorům dětské literatury a také k nejkvalitnějším tvůrcům obrazových seriálů pro děti. Kniha komiksů přináší kompletní soubor všech jeho autorských sérií, které publikoval v časopisech Pionýr, Sluníčko a Ohníček v průběhu 60. a 70. let minulého století.

Charles Darwin jako začínající přírodovědec nastoupil v roce 1831 na palubu lodi HMS Beagle a čekala ho pět let trvající cesta napříč světovými oceány. Během ní shromáždil poznámky a myšlenky, které ho vedly k radikální změně pohledu na historii lidstva. Kniha Darwin: Plavba na lodi Beagle je komiksový příběh, ve kterém autoři Fabien Grolleau a Jérémie Royer dlouhé a nebezpečné putování Charlesa Darwina přibližují. 

Jak se žije ve městě, ve kterém je krása nadevše? Temný román Krásky napsala Dhonielle Claytonová a děj se odehrává ve městě Orléans, kde je krása tou nejvyšší hodnotou. Krásky mohou díky svým schopnostem měnit podobu i povahu lidí kolem sebe. Co když chce ale schopnosti Krásek někdo zneužít?

Timea ví, co je pro ni nejdůležitější a čeho chce dosáhnout. Ale její rodiče jsou ti nejpřísnější, stále jí určují, kam chodit, co dělat a s kým se stýkat. Až po zážitku z několikadenního výletu do Berlína Timea zjistí, že svět je plný nebezpečí a rodiče ji chtějí chránit. Spolu to zvládneme je román pro dospívající, napsala ho slovenská autorka Miroslava Varáčková.

Kniha Kapky na kameni nabízí padesát neobyčejných příběhů žen a dívek z Česka i Slovenska. Vědkyně, umělkyně, sportovkyně, některé známé, jiné méně, ale všechny si zaslouží naši pozornost, protože jako kapky na kameni, krůček po krůčku, prošlapaly cestičku dalším ženám.

Je možné prožít jaro, léto, podzim i zimu v jednom dni? Malá Eliška a její pes Puntík to dokáží. Zvuková kniha Příběh ukrytý v notách obsahuje nejen biografii skladatele Antonia Vivaldiho a slovníček hudebních pojmů, ale především nabízí hudební ukázky slavné skladby Čtvero ročních období. Stačí jen stisknout notu a obrázky ožijí melodiemi.

 


Květen

Kniha Štěpánův podivuhodný stroj je určena všem zvídavým dětem, které mají rády stroje a přístroje. Zuzana Pospíšilová napsala příběh malého Štěpána, který objeví u prarodičů starožitné hodiny a chce jim přijít na kloub. Hravou formou autorka nejmenším čtenářům vysvětluje základní terminologii spojenou s určováním času. Krásnými ilustracemi knihu doplnila Eva Chupíková.

Skutečný příběh slavného fotbalisty Cristiana Ronalda přináší knížka Zalána Bodnára. Cristiano Ronaldo, rodák z ostrova Madeira, vyrůstal v chudé rodině. Svou pílí a talentem se však vypracoval na jednoho z nejslavnějších fotbalistů světa. Mezi nejlepší fotbalisty světa patří také Lionel Messi, který se narodil v Argentině. Zalán Bodnár napsal také jeho příběh, čtenáři se tak mohou seznámit s jeho cestou ke slávě.

Je adventní čas a osmiletá Ema se právě vyléčila z angíny. Pan doktor jí nařídil dřívější vánoční prázdniny, rodiče ji tedy pošlou spolu se sestrou Zorkou k babičce a dědečkovi do malé vesničky. Sestry tráví u příbuzných voňavé sváteční dny a prožívají mnoho zajímavého. Emin vánoční deník české autorky Terezy Kopecké přináší jejich zážitky nejmenším čtenářům.

Co se děje v bříšku maminky a jak miminko prožívá dobu před svým narozením? Kdy si začíná miminko cucat palec, jak dýchá a umí škytat? Ve 42 kapitolách odstupňovaných podle týdnů těhotenství přibližuje Michaela Fišarová všem zvídavým dětem vývoj miminka v knížce s názvem V bříšku.

Příběh osamělého krtka Josífka, který u sebe za chalupou najde zatoulaný včelí roj, napsala a ilustrovala slovenská ilustrátorka a včelařka Simona Čechová. Včelař Josífek se roje ujme a poctivě se o včely stará. Malý čtenář se tak dozví spoustu praktických informací, které by měl každý včelař znát, například co všechno patří do včelařské výbavy nebo jak se vyrábí medovina.

 

Catherine Doyleová ve své knize Bouřňákův ostrov nabízí krásný a poutavý příběh plný magie a kouzel, ale také dobrodružství a vůně dálek a oceánů. Malý Fionn v příběhu spolu se svým dědečkem, strážcem bouří Bouřňákem, chrání ostrov Arranmore před černou magií. Kniha je určena čtenářům od 9 let.

Fany byla při tom je výjimečná dětská kniha, odrážející mimořádné události roku 1989 v Německu. Fany hlídá přes léto své kamarádce psa Sputnika, ta se však z prázdnin nevrátí – utekla s rodiči z Východního Německa do Západního. Fany chce psa kamarádce vrátit, vydá se tedy ve víru událostí roku 1989 na dobrodružnou cestu. Kniha Hanny Schottové byla také zfilmována a míří do kin.

Klára Smolíková napsala pro dětské čtenáře dobrodružnou výpravu za husity. Kdo to byl Petr Chelčický, co je Jednota bratrská, jak vypadala vozová hradba a co se dělo v bitvě u Lipan? Kniha Husité dává odpovědi na tyto i mnoho dalších otázek, navíc je doplněna vtipnými ilustracemi a komiksovými příběhy Honzy Smolíka.

Novodobé pověsti a mýty z celého světa přináší Městské legendy. Kdo je to Opičí muž, proč nenastupovat do černé volhy, může hotelový větrák zabíjet a proč si držet od těla plačícího chlapce? Mýty z Velké Británie, Německa i Japonska sepsal a komiksovými ilustracemi doplnil Miloš Mazal.

Renáta Fučíková je renomovaná autorka a ilustrátorka knih pro děti a mládež. Její nejnovější kniha Historie Čechů v USA mapuje osudy mnoha českých krajanů, kteří se vydali do neznámé Ameriky. Jejich motivy byly různé – náboženské, národnostní či ekonomické. Je však jisté, že bez jejich přičinění by se jen těžko zrodilo samostatné Československo. Portréty jednotlivých krajanů jsou doplněny originálními ilustracemi autorky.


Duben

Letní táborové dobrodružství nabízí kniha Petry Martiškové Dorotka na táboře. Dorotka nejdříve není nadšená, že bude trávit tři týdny na táboře, ale nakonec si tam najde nejlepšího kamaráda a také se neplánovaně stane detektivem. Příhody Dorotky krásně ilustrovala Zuzana Dreadka Krutá.

Hlavními hrdiny knihy Chmatákovi nejsou kladné postavy, ale rodina, která si libuje v krádežích, lžích a podvodech. Tatínek Mstiboj, maminka Mája a malá Berta si ale dělají starosti o malého Tondu, který si nikdy nic nebere bez placení. Anders Sparring napsal napínavý a originální příběh pro čtenáře od šesti let.

Příběh oblíbeného autora Roalda Dahla Avlež Kífla je doplněn vtipnými ilustracemi Quentina Blakea a v češtině vychází poprvé. Pan Hups má dvě lásky: květiny a sousedku, paní Stříbrnou, která si ale všímá jen své želvy Alfíka. Pan Hups vymyslí plán, jak dosáhnout toho, aby se do něho jeho sousedka zamilovala.

Velikananánský krokodýl je odporná bestie a chce sežrat něco moc dobrého a šťavnatého, nejlépe nějaké pěkně tlusťoučké a šťavnaťoučké dítě. Zábavná i drsná knížka Roalda Dahla je plná úžasných ilustrací Quentina Blakea.

Je léto, pošta zavírá a pošťák Myšák se vydává s celou rodinou na cestu kolem světa. Jak dopadnou Prázdniny pošťáka Myšáka? Marianne Dubucová napsala druhou knihu ze série o pošťákovi Myšákovi, ve které budou čtenáři spolu s Myšákem kempovat, poslouchat operu i opalovat se na pláži.

Dominik Landsman je znám především jako autor vtipné literatury pro dospělé. Tentokrát přichází s dobrodružným příběhem o pirátech pro děti od 7 let. Lapuťák a kapitán Adorabl je o klukovi Čeňkovi, který jede s rodiči na dovolenou k moři, ale potká podivínského kapitána Adorabla a zažije s ním nečekaná dobrodružství. Knihu doplňují krásné ilustrace Petera Stankoviče.

Záhada otevřených hrobů je čtvrtým dílem dobrodružné série norského autora Jorna Liera Horsta pro mladé čtenáře od desíti let. Parta dětí tentokrát řeší záhadu otevřených hrobů na starém a již nepoužívaném hřbitově. Příběh plný tajemné, pošmourné a sychravé atmosféry je určen čtenářům, kteří mají rádi napětí.


Březen

Usměvavé a milé příhody o přátelství dvou malých dráčků Kam se draci rádi vrací napsala česká autorka Olga Dandová. Taja Spasskova příběhy doprovodila zajímavými ilustracemi.

Kitty má jedno velké tajemství – po své mamince zdědila kočičí superschopnosti a stejně jako ona chce v noci běhat po střechách a pomáhat zvířátkům i lidem. Kitty a první noční dobrodružství líčí její pomoc kocourovi jménem Figaro, ve druhé knize Kitty a kouzelný Zlatý tygr se Kitty vydává do muzea, aby na vlastní oči viděla Zlatého tygra. Paula Harrison líčí příhody malé Kitty, která je ve dne holčička a v noci kočka.

Veselá knížka pro nejmenší čtenáře Za zvířátky na farmu je plná milých ilustrací a provede děti farmou plnou různých zvířátek a ukáže jim, jak život na farmě vypadá. Autorka Marcela Kotová knihu doplňuje básničkami, hrami i otázkami procvičujícími porozumění textu.

Skopičiny kocoura Silvestra je kniha plná nejen ilustrovaných pohádek, ale také veselých básniček a úkolů. Zuzana Pospíšilová napsala příběh kocoura Silvestra, který žije blízko zoo a protože se nudí, podniká výpravy za exotickými zvířaty, která se snaží napodobovat.

Charlie je nezvladatelný a drzý, ale přesto výjimečný kluk. Jeho starší bratr Martin chce pro něho udělat něco výjimečného, a proto spolu vyrazí na dlouhou cestu na pobřeží Cornwallu. Charlie a já je příběh Marka Loweryho pro menší i větší čtenáře o jednom velkém dobrodružství.

Fantastická zvířata a kde je najít je legendární bradavická učebnice J. K. Rowlingové, která je určena milovníkům a čtenářům Harryho Pottera. Čtenáři se dozví, kde žije pětinoh, čím se živí kluběnka a proč není dobré nechávat za dveřmi mléko pro bodloše.

O Červenáčkovi je komiks Pavla Čecha, který navazuje a rozvíjí příběh Rychlých šípů. Jak to bylo s Červenáčkem, Rychlonožkou, Mirkem Dušínem, Jarkou Metelkou a Jindrou Hojerem dál? Známý ilustrátor a spisovatel nabízí svou verzi příběhu.

Příběhy na dobrou noc pro mladé rebelky a Příběhy na dobrou noc pro mladé rebelky 2 nabízí inspirativní příběhy slavných a zajímavých žen napříč dějinami. Každý z dílů nabízí sto portrétů slavných žen, které významným způsobem ovlivnily dějiny – autorka Elena Favilli představuje spisovatelky, političky, umělkyně, aktivistky, sportovkyně i vědkyně.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací