Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně

Únor

Milovníci vláčků nepochybně zajásají nad Novými pohádkami o nezbedných mašinkách českého spisovatele Radka Adamce. Těšit se mohou například na mašinku ze strašidelného domu, na Sněhožrouta, poštovní vagónek nebo důlní mašinku. Každý příběh navíc provází krásné ilustrace akademického malíře Jiřího Bernarda.

Chmatákovi jsou poněkud zvláštní rodina. Například malému Tondovi jde prakticky cokoliv, ale jeden handicap přece jen má. Neumí lhát, což je v této rodině dost zásadní problém. V druhém díle spisovatele Anderse Sparringa a Pera Gustavssona Chmatákovi a zlatý diamant se tatínek Mstiboj a maminka Mája vypraví v přestrojení na výstavu diamantů. Nechá si Tonda zločinné plány svých rodičů pro sebe nebo je při první příležitosti vyzradí? V obou případech však zažijí Chmatákovi velké dobrodružství.

V knize Šel jsem se psem se spisovatelka Ivona Březinová věnuje jednomu velkému strašáku dětí – rozvodu rodičů. Také sourozenci Diviš a Dáša se musí s touto nepříjemnou situací vyrovnat. Není to však lehké. Jednoho dne už ale Diviš napětí, které v rodině panuje, nevydrží, sbalí si batoh, připne Brutovi na krk vodítko a rodičům nechá na stole vzkaz: Šel jsem se psem.

Lapka - poklad tří králů je pokračováním dobrodružného fantasy komiksu ilustrátora Jannea Kukkonena. Opět se zde setkáváme s loupežnicí Lili. Tentokrát se zamotá do nebezpečné hry, která ji vtáhne do nadpřirozených hlubin minulosti. Lili je odvážná, mazaná a obratná, ale podaří se jí jako obvykle vyváznout bez úhony?

Když se začnou ztrácet zvířata, nezbývá než vzít celou záležitost pevně do svých rukou a všechny je najít. Čtveřice dobrých kamarádů proto neváhá a založí si vlastní detektivní kancelář. Při pátrání ale narazí na něco, s čím rozhodně nepočítají. V jinak humorném příběhu Zvířata & detektivové otevírá spisovatelka Anna Vovsová prostřednictvím ztraceného chlapce Aliho problém docela jiného charakteru.

Historická fantasy sága spisovatelky Luisy Novákové Bílí havrani nás přivádí do smyšlené země, ve které se odehrává válka o trůn. Právoplatní nástupci trůnu princ Daérhan a princezna Antaré prchají před krutým otčímem do skalního sídla, odkud se budou snažit získat zpět trůn i zem. Dějově bohatý příběh vypráví o věrnosti, zradě, obětavosti, lásce i tajemných bytostech nadaných starobylou mocí.

Nebude to trvat dlouho a opět začneme přemýšlet nad létem a prázdninami. Hrdinka příběhu spisovatelky Petry Martiškové Aneta se už nemůže dočkat, jak pojede se svou nejlepší kamarádkou na vandr. Skutečnost je ale jiná a Anetě nezbývá než strávit Léto na vodě se svou protivnou ségrou a klukem, kterého nemá ráda. Budou však tyto tři týdny opravdu tak strašné, jak se na první pohled zdá?

Letopisy dračích jezdců spisovatelky Nicole Conway vypráví o Jaevidovi, napůl člověku a napůl elfovi, který tak do žádného světa nezapadá. Jeho nepříznivý osud mu změní teprve setkání s drakem, které Jaevidovi zajistí místo na akademii pro bohaté a urozené. Co ale studium na takové škole obnáší? Nechte se překvapit a vtáhnout do děje nového fantasy příběhu.


Leden

Opět přichází Krutopřísná Líza a její parta, a to již v pátém pokračování série britské autorky Pamely Butchart. Tentokrát Líza a její kamarádi jedou na školní výlet – plánují nocovat ve stanech, opékat, bavit se. Brzy ale zjistí, že se děje něco divného. Humorný příběh Mám vlkodlaka ve stanu! vypráví s vtipem sobě vlastním hlavní hrdinka Líza.

Veronika Válková napsala již 21 dobrodružných příběhů ze série Kouzelný atlas putování časem. Další z dobrodružných výprav do minulosti nese název Pražské povstání a hlavní hrdinka Bára při svém putování do historie cítí povinnost zapojit se jako zdravotnice do bojů o Prahu na samém konci druhé světové války.

Jaké bude tohle léto? To záleží jen na Vás, čtenářkách nového gamebooku Vyber si svůj šťastný konec. Je poslední den školy a hrdinku knihy Frankie čeká buďto horké a nudné léto, nebo… Autorka Nova Weetmanová nechává rozhodnutí o ději knihy na čtenářkách.

Rodiče chtěli malého Felixe ochránit před nacisty, proto ho dali do vzdáleného katolického sirotčince. Po čase utekl a ve válce při svém putování zažil mnohé. Když se dal ke konci války k partyzánům, doufal, že vše brzy skončí a bude v bezpečí. Poválečné Polsko bylo však zbědované a vládl v něm hlad a bezpráví. Brzy australského spisovatele Morrise Gleitzmana je o tom, že naděje nikdy neumírá.

Píše se rok 1989 a Fany žije se svými rodiči v Lipsku. Po letních prázdninách nepřijde její kamarádka Sophie do školy a není vůbec jisté, zda ji ještě někdy uvidí. Rodiče se jí snaží celou situaci vysvětlit, ale Fany stejně nejde do hlavy. Fany byla při tom je o událostech bouřlivého podzimu roku 1989, autorkou je německá spisovatelka Hanna Schottová.

Další soubor z edice Galerie českého komiksu nese název Golem a další komiksy a představuje dílo Jiřího Petráčka ve spolupráci s Oldřichem Dudkem a Rudolfem Baudisem ze zlaté éry časopisu ABC. Soubor nabízí ucelené vydání komiksů Expedice Yeti, Golem, Divoký Dick, Nebe v plamenech, Návrat z ráje, Pán jaguárů a Rájem a peklem. Jednotlivé příběhy doprovází původní obálky, které v době vzniku nebyly reprodukovány.

Víte, že se každý den vyhodí asi 68 tun odpadu? Víte, co se s odpadky dále děje? Znáte pojem obnovitelná energie? Chcete přispět k tomu, aby se naše planeta stala čistějším a lepším místem pro život? Jak třídit, recyklovat a šetřit přírodní zdroje radí Jess Frenchová ve své knize Zachraňme planetu.

 

Co se od kamarádek nedozvíš? To se dozvíš z vtipného a čtivého průvodce moderní dospívající dívky, který napsala na základě dotazů náctiletých dívek lékařka Jana Martincová. Obsahem fiktivního rozhovoru tří dívek a lékařky je nejen zdraví, ale také výživa, kosmetika, základy líčení nebo zábavné cvičení.


Prosinec

Šestiletý Péťa se s rodiči přestěhuje do Portugalska a chystá se poprvé do školy. Má obavy, jestli to zvládne, anglicky umí jen pár slovíček. Jeho obavy se ale brzy rozplynou, protože zjistí, že Báječná škola pana Scotta je opravdu báječná! Autorka Miroslava Salajková čerpala z vlastních zkušeností, kdy mezinárodní školu navštěvoval její syn.

Co se děje v noci, kdy jde holčička spát a řekne Dobrou noc, Planetko? Její neoblíbenější plyšák Planetka teprve začne dovádět a hrát si. Něžný příběh uznávaného výtvarníka Linierse líčí dobrodružství, která hračky v noci zažívají.

Čtyřka z Baker Street je nová série komiksových příběhů pro děti odehrávajících se v drsném prostředí londýnského East Endu. Billy, Charlie a Černý Tom jsou nerozluční kamarádi, kteří občas pracují jako pouliční slídilové pro slavného Sherlocka Holmese. V prvním díle Případ U Modré záclonky je přímo před jejich očima unesena snoubenka Černého Toma. 

Ivona Březinová zareagovala pohotově na současnou situaci a její nová kniha nese název Vire, padni! Na osudech jedné obyčejné rodiny líčí, jak probíhala v jarních měsících epidemie a nouzový stav. Zároveň autorka vysvětluje základní pojmy, jako například imunita nebo pandemie, píše o aspektech online vyučování i trasování. Knihu krásně ilustroval Lukáš Fibrich.

Maminka Juliet byla reportážní fotografka a Juliet si s ní vždy psala dopisy. I po její smrti nechává na hrobě psaníčka. Jedno psaníčko najde Declan, kluk, který se snaží utéct démonům minulosti. Neodolá a na dopis odpoví. Declan ani Juliet netuší, s kým si ve skutečnosti píší. Dopisy ztraceným napsala Brigid Kemmererová a jedná se o působivý příběh dvou dospívajících, který si jistě rádi přečtou i dospělí čtenáři.

Rose a Windy se potkávají pravidelně o prázdninách u oceánu, kde jejich rodiny tráví léto. Jedno obyčejný léto se ale všechno změní – čtenáři zažívají manželskou krizi rodičů jedné z hrdinek i různé příhody party náctiletých hrdinů. Jillian Tamaki a Mariko Tamaki napsaly působivý melancholický komiks pro dospívající čtenáře od 13 let.

Sophie chce strávit Vánoce se svým klukem, ten si chce naopak dát pauzu. Sophie se zlomeným srdcem odjede k prarodičům, jejichž dům je plný rodinných příslušníků. Babička vymyslí plán – během následujících dní Sophie vyrazí na 10 rande naslepo, které jí domluví její příbuzní. Ashley Elstonová přichází s romantickým příběhem pro dospívající.

Co je to galerie, k čemu slouží a co v ní můžeme vidět? Jak vznikají obrazy, na co se malují a jaké existují výtvarné techniky? Chcete znát odpovědi na tyto i mnohé další otázky? Hurá do galerie, vítá vás průvodce světem výtvarného umění pro děti. Autorkou textu je Pavlína Pitrová, ilustrací Kateřina Perglová.

Kniha Hravý průvodce Prahou obsahuje plán 19 výletů, které čtenáře zavedou na Kampu, na Pražský hrad, na Hradčany i Petřín, do židovského i Starého Města. Výlety jsou připraveny pro rodiny s dětmi, nechybí hravé úkoly a kvízové otázky. Knihu jistě využijí nejen rodiče, ale také učitelé dějepisu. Průvodce napsala Iva Petřinová a ilustroval Vojtěch Šeda.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací