Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně

Spočítej hvězdy je nový román americké autorky Lois Lowryové. Píše se rok 1943 a Němci začnou okupovat Dánsko. Dvě nerozlučné kamarádky Annemarie a Ellen si zatím válku moc neuvědomují, ale když začnou Němci pronásledovat Židy, ocitá se Ellen v ohrožení života. Annemariini rodiče se rozhodnou kamarádku jejich dcery zachránit.

Peter M. Jolin je známý jako autor řady parodií o Harrym Trottelovi. Nyní vydává knížku s názvem Temný tlouštík, která je plná humoru a fantazie. Hlavním hrdinou je chlapec Martin, kterému se nedopatřením podaří přivést ze svého snu do reality rodinu svérázných upírů, kteří se chtějí dostat za každou cenu zpět.

Můj stát: Putování s českým lvem za sedmi státními symboly je krásně ilustrovaná a zábavná kniha dvou českých autorů – Martina Velíška a Milana Starého. Čtenáře seznamují se symboly české státnosti, jako jsou například vlajka, hymna nebo státní znak. Vysvětlují jejich původ i význam a seznamují také s dalšími souvislostmi, například poštovními známkami. 

Tajemství oblázkové hory je napínavý fantasy román Báry Dočkalové pro chlapce i děvčata. Krisa a Prcek jsou dva nejmladší členové party a s blížícími se letními prázdninami se blíží také velká zkouška, při které mají prokázat, že se mohou stát členy Gangu. Události ale nakonec naberou úplně jiný směr.

Oksana Bula je autorkou knih Zubr, který si hledá hnízdo a Medvěd nechce jít spát. Ve své nové knize Jak tukoni zachránili strom představuje kouzelné bytosti, které se starají s láskou o les, pečují o stromy i o zvířátka. Poradí si tukoni také s následky velké bouřky?

Dana Hlavatá napsala knihu krátkých Dopravních pohádek určených pro děti v předškolním věku či na základní škole. Hravou formou a s vtipnými ilustracemi přibližuje dětem důležité informace o chování v dopravním provozu, především na chodníku či při přecházení ulice.

Gustík Smutník a strašidelný trezor je další příběh o Gustíkovi a Emě spisovatele Adama-Troy Castra. Dětští hrdinové svádí boj s dalším nepřítelem. Požírač stínů se lstivě převlékl za zmrzlináře a místo radosti rozsévá hrůzu. Chce pro krutého lorda Obsidiána získat tajemný trezor na noční můry, aby vypustil na svět ty nejděsivější sny.

Knížka pro nejmenší Proč asi chrti ocasem vrtí? je soubor krátkých a vtipných básniček Arnošta Víta, které dětem nabízejí mnoho zajímavých informací ze světa zvířat a přitom zábavnou formou zlepšují řečový projev a smysl pro jazyk, rozšiřují slovní zásobu a podporují smysl pro krásu.

Klára Smolíková je známá autorka vtipných i poučných knih pro děti. V její knize Knihožrouti: tajný čtenářský spolek třeťáci Zorka a Aleš pátrají po záškodnících, kteří v okolí knihám škodí a nechovají se k nim správně. Neznámý pachatel počmáral bibliobox i knihobus a dokonce vyházel knihy z knihobudky. Podaří se dětem pachatele najít?

Penny odjíždí na vysokou školu, chce studovat a stát se spisovatelkou. Zatím se jí moc nedaří, navíc je samotářka a přátele si prozatím nenašla. Sam musel školu přerušit, pracuje za minimální mzdu a nevidí před sebou žádnou perspektivu. Tyto dva osudy se protnou a Penny se Samem se pro sebe stanou Nouzovým kontaktem, číslem, na které se mohou vždy spolehnout. Nejdříve se sbližují po chatu a smskách, později i osobně. Romantický příběh  pro dívky napsala mladá americká autorka Mary H. K. Choi.  

Petra Braunová vydala v edici Třetí čtení příběh malé Johanky Johana s hlavou v oblacích. Johanka všechno plete, nechce vstávat ani chodit do školy, není spokojená. Kdo za to může, to se dozvíte po přečtení této knihy pro již zdatnější malé čtenáře. 

Romantický příběh americké autorky Kasie Westové se jmenuje P. S. Líbíš se mi. Lily jednou nedává ve škole pozor a čmárá na lavici slova své oblíbené písničky. Druhý den objeví na lavici pokračování textu a zjistí, že je tam pro ni i vzkaz. S neznámým si začne psát dopisy a svěřovat se. Ale kdo je to? A pozná ho někdy osobně?

Druhý díl série Třídnice 4. B české autorky Michaely Fišarové se jmenuje Jana: Povodeň. Jana neprožívá zrovna šťastné období, musí začít nosit brýle, za které se stydí, ve třídě sedí s Pavlem, kterého nemá ráda a venku neustále prší. Proto Jana přijme pozvání na oslavu narozenin spolužačky Natálie, tam by se mohla rozveselit. Vše ale dopadne úplně jinak…

Je pondělí 28. října 1918 a malý Jenda se těší, že si po škole zahraje s kamarády fotbal. Jeho otec, zapálený vlastenec, má ale na odpoledne úplně jiné plány. Právě vzniklo Československo a Jendu čeká velké dobrodružství, které potrvá několik let a skončí o tisíc kilometrů dále. Dobrodružný příběh Venduly Borůvkové se jmenuje 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo a popisuje očima jedenáctiletého chlapce první léta Československé republiky.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací