Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně

V souboru sázavských pověstí, příběhů a pohádek Kytička od nedostavěného chrámu se vrátíme do dávných dob, kdy kraj kolem řeky Sázavy obývali sázavští mniši, panstvo, ale hlavně ta nejpočetnější skupina obyvatel, a to chudí domkaři a zemědělci. Lidem se v těch dobách nežilo lehce, právě proto svá přání a touhy promítali do pohádek a pověstí, kde vždy zvítězí spravedlnost a zlo je potrestáno.
 

Nejnovější sbírka básní pro děti Daniely Fischerové se jmenuje Ochechule s ukulele. Přes 60 humorných básní baví nejen děti, ale i dospělé. Zajímavými a originálními ilustracemi básničky  doprovodil mladý český výtvarník a animátor Jakub Kouřil. Mezi básněmi jsou rozmanité hříčky a jazykolamy, mnohé básně odrážejí také současné trendy, jako jsou hoaxy, počítače nebo mobily.
 

Malý skřítek Pepíno provází čtenáře jednotlivými kapitolami knihy Papírový Pepíno. Autorka Markéta Pilátová své kouzelné a nápadité vyprávění doplňuje originálními skládačkami origami -  koníkem, kolibříkem, vrabcem nebo labutí. Pepíno učí malé čtenáře trpělivosti a představivosti a přivádí je k starobylé tradici skládání z papíru.
 

Svět v číslech poskytne mladému čtenáři spoustu zábavných a nezvyklých informací o zvířatech a přírodě, o módě, jídle, ale také o historii, pirátech nebo planetách. Každá stránka je plná fascinujících čísel a údajů o našem světě. Víte například, že první komerční počítač vážil 13 tun, že kostru hada tvoří 450 drobných kůstek nebo že průměrně má dospělý člověk na hlavě až 150 000 vlasů?
 

     

Italský lékař a psychoterapeut Alberto Pellai napsal spolu se školní psycholožkou Barbarou Tamborini rádce pro rodiče, kteří se potýkají s vývojovými etapami dětství svých potomků – Je čas jít do hajan! radí, jak zvládat samostatné usínání dítěte ve vlastní postýlce, Chci všechno, já jsem tady král! zase pomáhá zvládat období neuznávání autorit a období vzteku, Nechci do školky! je pomocníkem v období nástupu do školky, odloučení od rodičů a zvykání si v kolektivu ostatních dětí. Každou knihu doprovází ilustrace Elisy Paganelli.
 

Čeští autoři Renata Petříčková a Michal Vaněček napsali volné pokračování úspěšné knihy Hejkalov a nazvali ji Mamutov. V knize prožíváme dobrodružství profesora Arnošta Hejhuly, který se i s celou svou vědeckou pracovnou ocitne v pravěku mezi pravěkými lidmi a zjišťuje, že v dávnověku bylo vše úplně jinak, než si dosud myslel. Knihu krásně ilustroval český výtvarník Ondřej Zahradníček.
 

  

Miroslav Šašek byl český spisovatel a ilustrátor žijící v zahraničí. Proslavil se hlavně svou sérií osmnácti knih, kterou odstartovala v roce 1959 kniha To je Paříž. Následovaly knihy To je Londýn, To je New York a poté další. V České republice začala tato série knih Miroslava Šaška vycházet teprve před pár lety. Mezi nejnovější přírůstky v naší knihovně patří knihy To je Řecko a To je Izrael.
 

Nečekaná přátelství v přírodě odkrývá stejnojmenná kniha Pavly Hanáčkové. Vydáváme se na cestu přírodou a odkrýváme nezvyklá přátelství mezi rostlinami a zvířaty. Zvířata přišla na to, že je dobré mít kamaráda a že je spolupráce oboustranně výhodná. Proto si zebra dobře rozumí s malým ptáčkem, žraloci bývají obklopeni početnou skupinou čistících rybek a spolupracují také antilopa s paviánem nebo včelka s kvetoucími rostlinami.  Zábavnou knihu o překvapivých a nečekaných přátelstvích doprovázejí vtipné ilustrace Linh Dao. 
 

Ztřeštěný dům na stromě – 39 pater je již třetí pokračování zábavné knihy pro děti a mládež. Na každém patře čeká čtenáře mnoho překvapení a dobrodružství – ať již buldozerové bitevní pole, průhledný bazén nebo plně automatický metař maršmelounů, tak také diskotéka s obří disko koulí či aréna s boxovacím slonem. Autor Andy Griffiths udivuje svou ohromnou fantazií a jeho knihy zaujmou nejen děti, ale také dospělé. Již nyní se chystá vydání dalšího pokračování, kdy se dům rozroste na úctyhodných 52 pater!
 

Obrazová kniha 365 tučňáků od výtvarnice Joëlle Jolivet a spisovatele Jeana-Luca Fromentala je legrační matematický příběh. Prvního ledna ráno zazvoní u dveří pošťák a přinese balíček s tučňákem číslo 1. A každý den přibude další balíček… Nápadité a vtipné vyprávění o počítání a jedné rodině má   zajímavou ekologickou pointu.
 

Již třetí pokračování dobrodružství Milese a Nilese se jmenuje Děsná dvojka dělá psí kusy. Dvojice amerických autorů Mac Barnett a Jory John tentokrát popisuje prázdninová dobrodružství hlavních hrdinů. Miles Murphy a Niles Fishtron si vybavili v lese nedaleko Zívákova perfektní skrýš. Poblíž se ovšem nachází tábor Řev & Kliky s ředitelovým synem a jeho věrnými nohsledy. Začíná válka bystrých mozků proti neohrabaným pěstím. Fórkaři ví, že nepřítele mohou přemoci bez uštědření jediné rány.

Žijí tu s námi odedávna, ale není je vidět. Nejsou to lidské bytosti ani zvířata. Jsou to malinkatí tvorečkové velcí třeba jako veverky nebo morčátka. A přestože jako zvířátka vypadají, nosí oblečení, i když, pravda, trošku jiné než my lidé, a mluví spolu lidskou řečí. Říkají si ZUličníci. A proč? No přeci protože jsou z ulice... Nikdo z odborníků netuší, kde se vzali, možná ani nepocházejí z naší planety. Žijí v ulicích každého města, vždy poblíž lidí, kterým se ale vyhýbají, a mají k tomu pádné důvody. Náš svět nazývají Kazisvětem a jeho obyvatele Kazisvěty. Nelíbí se jim, jak se chováme k přírodě a k sobě navzájem. A taky že válčíme, hádáme se a vytahujeme se jeden před druhým. Vědí, že se mezi námi najde i řada hodných lidí s dobrým srdcem, ale zkrátka a dobře se nám raději straní. Nechte si od a autora knihy Matěje Derecka Harda, vyprávět příběh jedné dobrácké rodinky ZUličníků z pražského Smíchova.
 

Poslední den na střední škole se dostane Sophie od svého přítele košem. Prý je moc předvídatelná, moc zodpovědná… prostě nudná. Její nejlepší kamaráda Ella jí místo toho, aby ji utěšila, řekne totéž. A to bolí dvojnásob. Ella však nelení a připraví plán na celé léto. Během devadesáti dnů prázdnin mezi střední a vysokou školou vymyslí pro Sophii devadesát různých úžasných, zábavných, nových a občas trochu děsivých aktivit. Sophie nesmí říct ne a svá dobrodružství navíc musí sdílet na všech sociálních sítích. Může ji devadesát dní změnit? To se dozvíte v knize od Erica Walterse Devadesátkrát jinak.
 

Prožijte s Katkou Krátkozrakou dětství v Paříži. Od nositele Nobelovy ceny za literaturu Patricka Modiana.  Katka žije s tatínkem a touží se stát tanečnicí. Jenže nosí brýle. Mohlo by se zdát, že to Katce vadí, ale naopak. Hlavní roli v knížce hrají ovšem brýle. Když si je totiž sundá, ocitá se v jiném světě, jemném a přívětivějším. Tam s tatínkem často utíkají. Přestože příběh také pojednává o holčičce, autor věnuje velký prostor i tatínkovi, a tak by mohla kniha potěšit i dospělé.
 

Laskavé vyprávění od Adriána Macha o podmořském světě. Malá velryba Gerda si užívá spokojené dětství. Jednou se však přihodí něco nečekaného a Gerda zůstane sama, bez rodiny. A tak osamocená a smutná bloudí oceánem, až nakonec potká nové přátelé - kosatky, tučňáky, racky nebo chobotnice. Od každého kamaráda se dozví nejen zajímavost o jejich životě, ale především o fascinujícím světě, kterým proplouvá. Najde nakonec malá Gerda to, co hledá?
 

Dusty je hrdina na čtyřech tlapkách. Když se do Pavlova domu vloupali zloději, Dusty se zachoval jako skutečný hrdina: okamžitě je zahnal a pustil se do pronásledování. Přes veškerou snahu se však lupičům podařilo uniknout. Protože se případy podobných vloupání v okolí začaly množit a policie byla bezradná, rozhodli se Pavel a Alex na vlastní pěst vlákat bandu do léčky. Ale to je opravdu nebezpečné a k tomu všemu ještě zničehonic Dusty zmizel! Unesla ho snad zločinecká banda? Napínavou detektivní knihu Dusty v nebezpečí napsal Jan Andersen.
 

Clariel je dcera jedné z nejvýznamnějších rodin ve Starém království, pokrevně spjaté s Abhorseny a, což je ještě důležitější, s králem. Sní o tom, že bude vést prostý život v ústraní. Zjišťuje však, že takového cíle lze jen obtížně dosáhnout, když se v hlavním městě volně pohybuje nebezpečná volnomagická bytost, rodiče ji chtějí provdat za zabijáka a proti starému králi se plánuje revoluční spiknutí. Když se Clariel nechá vtáhnout do pokusu najít a podrobit si nepřátelskou bytost, objeví v sobě utajené čarodějnické schopnosti, s nimiž se však pojí velká nebezpečí. Odolá svodům moci, unikne před nechtěným manželstvím a zachrání krále? Dlouho očekávaný úvod k trilogii Staré království. Garth Nix v Clariel spřádá příběh stejně neotřelý a podmanivý.
 

Dají se ještě dnes najít poklady? Jistěže ano, kolem nás jich jsou tisíce. Stačí jen trocha nadšení a trpělivost při hledání. Řeč je o hře geocaching - keškování. Kniha Berta a Jan hledají kešky všem zájemcům ukáže, jak se stát kačerem (tj. lovcem kešek), jak najít, ale i zamaskovat ukrytý poklad nebo jak se vyhnout obávaným mudlům. Obuj dobré boty, popadni GPS navigaci a vyraz ven s hrdiny této knihy za dobrodružstvím. Autorem publikace je Michal Tuháček.
 

Raina je obyčejná holka s obyčejnými problémy. Tedy až do okamžiku, kdy si nešťastnou náhodou vyrazí přední dva zuby. Potíž je v tom, že Raina je ve věku, kdy je vzhled vším: trápení v ordinacích se tak střídá s pocity trapnosti, když ukáže spolužákům bizarně zapadlé řezáky či malou vypadávající protézu. Vše se ještě komplikuje počínajícími pubertálními láskami: nejprve opětovanou, ovšem ke klukovi z nižšího ročníku, pak platonickou zamilovaností do školní basketbalové hvězdy. Tragikomický komiks Úsměv je založený na skutečném zážitku autorky Rainy Telgemeier.
 

Ve škole hrozí vážné nebezpečí, a do některých míst je dokonce přísný zákaz vstupu. Zatéká do střechy? Nebo je pravda, co se říká, a třídy jsou zamořené krysami? Nový ředitel tomu nasadí korunu - podle jeho chování je zcela jasné, že je to upír! Parta z 3.A musí shromáždit důkazy, aby mohla povolat armádu. Protože tohle je jejich škola a oni se rozhodně nehodlají vzdát bez boje! Humorný příběh ze školního prostředí vypráví jeho hlavní hrdinka Líza, která si nebere servítky a vše komentuje s upřímností a bezprostředností sobě vlastní. A že vše bude nakonec úplně jinak, než se zdá? To zjistíte sami... Rozhodně se při tom krutopřísně nasmějete, až budete cenit špičáky. Humornou knihu Náš ředitel je krysí upír napsala Pamela Butchard.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací