Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně
 

Bohatě ilustrovaná kniha Ema a lesní zvířátka je příběh pro předškolní děti české autorky Daniely Novákové.  Malá Ema vyrazí do lesa pozdravit zvířátka a v lese na ni čekají mnohá překvapení a dokonce nebezpečí. Ema potkává hladového ježka, nevlídného jezevce i chytrou sovu. Příběh doprovázejí otázky a úkoly pro děti.
 

David Walliams ve své již desáté knize Táta za všechny prachy opět skvěle kombinuje vážné téma s typickým humorem a nadhledem. Denisův otec byl slavný automobilový závodník a měl tisíce obdivovatelů. Po havárii zůstane sám a zapomenut, bez peněz. Přičiněním šéfa podsvětí se dostane do vězení a jen Denis uvěří, že je táta nevinný a pokusí se ho zachránit.
 

Můj stát: Putování za českými patrony je krásně ilustrovaná kniha českých autorů – Martina Velíška a Milana Starého. Český lev doprovází a seznamuje děti s nejvýznamnějšími českými patrony - svatou Ludmilou, svatou Anežkou a svatými  Václavem, Vojtěchem a Prokopem.  Prostřednictvím osudů světců se děti seznamují s českými dějinami a jejich významnými postavami.
 

Jak zvířata vychovávají svá mláďata? Jak to chodí ve světě zvířat, zda jsou zvířata také starostliví rodiče a zda se podílejí na výchově rovným dílem – o tom všem vypráví kniha české autorky Pavly Hanáčkové, krásně ji ilustrovala Linh Dao.
 

Kryštůfek Robin se po letech vrací do Stokorcového lesa a zjišťuje, že je všechno jiné. Už si nepamatuje význam některých slov a navíc se mu v lese ztratil kamarád Medvídek Pú. V knize Kryštůfek, Pú a balonek od Brittany Rubiano je již Kryštůfek dospělý a musí znovu objevovat radosti dětství.
 

Amálie Zubatá by ráda se svou domácí dýní Tykvískem a kamarády Květou a Chmurošem šla někam ven, ale bude muset s rodiči na Příšerný ples. Někdo ale Tykvíska unese a Amálie musí z plesu utéct a zorganizovat záchrannou akci, při které zjistí, že v říši Tmy není všechno tak, jak se zdá… Bohatě ilustrovaná kniha Laury Ellen Andersonové je první dobrodružství malé Amálie.
 

Nový napínavý příběh Herkules na zámku volně navazuje na předchozí knihu autorky Alžběty Dvořákové Herkules a strašidla. Tentokrát se hlavní hrdinové, kocour Herkules a kočka Komtesa, přestěhují se svou majitelkou Martou na zámek, kde Marta restauruje obrazy. Na zámku se brzy začnou dít podivné věci – vzácné knihy v knihovně ohrožují drzé myši, stará stolička mluví a ožívají také postavy na obrazech. Herkules, Komtesa a jejich nová kamarádka potkanka Jasmína se snaží odvrátit hrozící nebezpečí.
 

Ruby Redfortová je super chytrá třináctiletá dívka, která je vždy v klidu a dokáže držet jazyk za zuby. Tajná organizace si Ruby vyhlédne a nabídne jí, aby se stala její odbornicí na šifry. Ruby si myslí, že to zvládne, ale bude to tak doopravdy? Neřekne nic kamarádům? Dočtete se v knize Ruby Redfortová: Podívej se mi do očí od anglické spisovatelky Lauren Childové.  
 

Nová řada knih pro děti i rodiče s názvem Má to háček pomáhá s řešením různých životních problémů. Knihy této řady tak mohou být inspirací pro ty čtenáře, kteří se musí s nějakým „háčkem“ vypořádat. Čtvrtý svazek Ňouma z áčka od Ivony Březinové líčí problémy neprůbojného a bojácného Toníka, který je spolužákům pro smích. V krizové situaci se ovšem zachová pohotově, poskytne spolužačce první pomoc a zaslouží si respekt spolužáků.
 

Kája a Claudie jsou dvojčata a chodí společně do 4.B. Jejich rodiče se rozvedli, proto tráví jeden týden u maminky a druhý zase s tatínkem u babičky na venkově. Jednoho dne se ale Claudie zraní a skončí v nemocnici. Maminka prohlásí, že dvojčata už k tatínkovi pouštět nebude. Dvojčata jsou zoufalá a rozhodnou se utéct z domova… Kája a Claudie je první díl série Třídnice 4. B od Michaely Fišarové.
 

Blíží se zima a příroda se ukládá ke spánku. Také medvěd má nachystaný útulný pelíšek. Poté ale potká zubra a dozví se, jak je příroda v zimě krásná. Rozhodne se tedy, že spát nepůjde, aby mu nic zajímavého neuteklo. Oksana Bula je mladá ukrajinská výtvarnice, ilustrátorka a autorka dětských knih. Medvěd nechce jít spát je již její druhá kniha, která u nás vyšla.
 

Prvotina Prašina mladého českého autora Vojtěcha Matochy je foglarovsky laděný a napínavý příběh. Uprostřed rušné Prahy se nachází tajuplné místo Prašina, kde nefunguje elektřina, mobilní telefony nemají signál a nejezdí ani tramvaje. A právě v této strašidelné čtvrti čelí parta kamarádů mnoha nebezpečím při pátrání po dávném tajemství, které může změnit svět.  
 

V souboru sázavských pověstí, příběhů a pohádek Kytička od nedostavěného chrámu se vrátíme do dávných dob, kdy kraj kolem řeky Sázavy obývali sázavští mniši, panstvo, ale hlavně ta nejpočetnější skupina obyvatel, a to chudí domkaři a zemědělci. Lidem se v těch dobách nežilo lehce, právě proto svá přání a touhy promítali do pohádek a pověstí, kde vždy zvítězí spravedlnost a zlo je potrestáno.
 

Nejnovější sbírka básní pro děti Daniely Fischerové se jmenuje Ochechule s ukulele. Přes 60 humorných básní baví nejen děti, ale i dospělé. Zajímavými a originálními ilustracemi básničky  doprovodil mladý český výtvarník a animátor Jakub Kouřil. Mezi básněmi jsou rozmanité hříčky a jazykolamy, mnohé básně odrážejí také současné trendy, jako jsou hoaxy, počítače nebo mobily.
 

Malý skřítek Pepíno provází čtenáře jednotlivými kapitolami knihy Papírový Pepíno. Autorka Markéta Pilátová své kouzelné a nápadité vyprávění doplňuje originálními skládačkami origami -  koníkem, kolibříkem, vrabcem nebo labutí. Pepíno učí malé čtenáře trpělivosti a představivosti a přivádí je k starobylé tradici skládání z papíru.
 

Svět v číslech poskytne mladému čtenáři spoustu zábavných a nezvyklých informací o zvířatech a přírodě, o módě, jídle, ale také o historii, pirátech nebo planetách. Každá stránka je plná fascinujících čísel a údajů o našem světě. Víte například, že první komerční počítač vážil 13 tun, že kostru hada tvoří 450 drobných kůstek nebo že průměrně má dospělý člověk na hlavě až 150 000 vlasů?
 

     

Italský lékař a psychoterapeut Alberto Pellai napsal spolu se školní psycholožkou Barbarou Tamborini rádce pro rodiče, kteří se potýkají s vývojovými etapami dětství svých potomků – Je čas jít do hajan! radí, jak zvládat samostatné usínání dítěte ve vlastní postýlce, Chci všechno, já jsem tady král! zase pomáhá zvládat období neuznávání autorit a období vzteku, Nechci do školky! je pomocníkem v období nástupu do školky, odloučení od rodičů a zvykání si v kolektivu ostatních dětí. Každou knihu doprovází ilustrace Elisy Paganelli.
 

Čeští autoři Renata Petříčková a Michal Vaněček napsali volné pokračování úspěšné knihy Hejkalov a nazvali ji Mamutov. V knize prožíváme dobrodružství profesora Arnošta Hejhuly, který se i s celou svou vědeckou pracovnou ocitne v pravěku mezi pravěkými lidmi a zjišťuje, že v dávnověku bylo vše úplně jinak, než si dosud myslel. Knihu krásně ilustroval český výtvarník Ondřej Zahradníček.
 

Obrazová kniha 365 tučňáků od výtvarnice Joëlle Jolivet a spisovatele Jeana-Luca Fromentala je legrační matematický příběh. Prvního ledna ráno zazvoní u dveří pošťák a přinese balíček s tučňákem číslo 1. A každý den přibude další balíček… Nápadité a vtipné vyprávění o počítání a jedné rodině má   zajímavou ekologickou pointu.
 

Poslední den na střední škole se dostane Sophie od svého přítele košem. Prý je moc předvídatelná, moc zodpovědná… prostě nudná. Její nejlepší kamaráda Ella jí místo toho, aby ji utěšila, řekne totéž. A to bolí dvojnásob. Ella však nelení a připraví plán na celé léto. Během devadesáti dnů prázdnin mezi střední a vysokou školou vymyslí pro Sophii devadesát různých úžasných, zábavných, nových a občas trochu děsivých aktivit. Sophie nesmí říct ne a svá dobrodružství navíc musí sdílet na všech sociálních sítích. Může ji devadesát dní změnit? To se dozvíte v knize od Erica Walterse Devadesátkrát jinak.
 

Prožijte s Katkou Krátkozrakou dětství v Paříži. Od nositele Nobelovy ceny za literaturu Patricka Modiana.  Katka žije s tatínkem a touží se stát tanečnicí. Jenže nosí brýle. Mohlo by se zdát, že to Katce vadí, ale naopak. Hlavní roli v knížce hrají ovšem brýle. Když si je totiž sundá, ocitá se v jiném světě, jemném a přívětivějším. Tam s tatínkem často utíkají. Přestože příběh také pojednává o holčičce, autor věnuje velký prostor i tatínkovi, a tak by mohla kniha potěšit i dospělé.
 

Laskavé vyprávění od Adriána Macha o podmořském světě. Malá velryba Gerda si užívá spokojené dětství. Jednou se však přihodí něco nečekaného a Gerda zůstane sama, bez rodiny. A tak osamocená a smutná bloudí oceánem, až nakonec potká nové přátelé - kosatky, tučňáky, racky nebo chobotnice. Od každého kamaráda se dozví nejen zajímavost o jejich životě, ale především o fascinujícím světě, kterým proplouvá. Najde nakonec malá Gerda to, co hledá?
 

Dusty je hrdina na čtyřech tlapkách. Když se do Pavlova domu vloupali zloději, Dusty se zachoval jako skutečný hrdina: okamžitě je zahnal a pustil se do pronásledování. Přes veškerou snahu se však lupičům podařilo uniknout. Protože se případy podobných vloupání v okolí začaly množit a policie byla bezradná, rozhodli se Pavel a Alex na vlastní pěst vlákat bandu do léčky. Ale to je opravdu nebezpečné a k tomu všemu ještě zničehonic Dusty zmizel! Unesla ho snad zločinecká banda? Napínavou detektivní knihu Dusty v nebezpečí napsal Jan Andersen.
 

Raina je obyčejná holka s obyčejnými problémy. Tedy až do okamžiku, kdy si nešťastnou náhodou vyrazí přední dva zuby. Potíž je v tom, že Raina je ve věku, kdy je vzhled vším: trápení v ordinacích se tak střídá s pocity trapnosti, když ukáže spolužákům bizarně zapadlé řezáky či malou vypadávající protézu. Vše se ještě komplikuje počínajícími pubertálními láskami: nejprve opětovanou, ovšem ke klukovi z nižšího ročníku, pak platonickou zamilovaností do školní basketbalové hvězdy. Tragikomický komiks Úsměv je založený na skutečném zážitku autorky Rainy Telgemeier.
 

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací