Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně za poslední tři měsíce

Prosinec

J. K. Rowlingová přináší nový originální příběh plný fantazie a zázraků, které se dějí jen o Vánocích. Když Kuba ztratí na Štědrý večer svoji nejoblíbenější hračku, je naprosto zoufalý. Naštěstí jeho nová hračka – Vánoční prasátko ožije a vymyslí odvážný plán. Společně se vypraví do Země Ztracených rozhodnuti najít prasátko Pašíka za každou cenu.

Právě začínají prázdniny a Kristián s Kryštofem se rozhodnou založit detektivní kancelář. Oba pevně věří, že letos zažijí neobyčejné dobrodružství a vyřeší složitý případ. Přání se jim záhy splní, když se z nedaleké parfumerie začnou za bílého dne ztrácet drahé parfémy. Zlodějem je někdo, kdo zde pracuje. Záhadu ukradených parfémů autorky Kataríny Fialy a Venduly Šafránkové tak může vyřešit jedině Detektivní klub K+K.

Danny je docela obyčejný kluk, který žije v docela obyčejném městě s maminkou a starším bratrem. Touží po dobrodružství, proto neváhá a udělá vše pro to, aby si opatřil peníze na školní výlet do divočiny. Prvotní nadšení však záhy vystřídá tvrdá zkušenost a Danny zjistí, co obnáší například stanovat v přírodě nebo řídit kajak na zdivočelé řece. Autorem knihy Dostaňte mě odsud je válečný veterán Andy McNab a uznávaný autor knih pro děti Phil Earle.

Kniha Mango nepadá daleko od stromu spisovatelky Kereen Gettenové nás přivádí na slunnou Jamajku, na kterou by se chtěl vypravit snad úplně každý. Clara si to však nemyslí, a kdyby neztratila v minulém roce při Hurikánu paměť, byl by její život docela obyčejný. Tentokrát se ale seznámí s dívkou, s jejímž příchodem se začnou dít na ostrově veliké věci, a tak se zdá, že na toto léto Clara tentokrát už jenom tak nezapomene.

Zavítejte do Strašidelného Brna a poznejte známé město docela jinýma očima. Spisovatel Arnošt Goldflam nám představuje své rodiště prostřednictvím starých legend a strašidel, která se vždy po setmění probouzí. Dozvíte se například, jaká tajemství skrývá Kapucínský klášter, park v Lužánkách nebo orloj na náměstí Svobody.

Rachael Lippincottová a kolektiv autorů vypráví romantický příběh o Stelle Grantové, která trpí cystickou fibrózou a čeká na transplantaci. Aby neohrozila svou jedinou šanci na vyléčení, musí se chránit před každým, kdo by mohl být nositelem infekce a udržovat od něho vzdálenost šesti kroků. Když se ale jednoho dne sblíží s Willem Newmanem, který trpí stejnou nemocí, začne přemýšlet, co by se stalo, kdyby onu nekonečnou vzdálenost zkrátili jen na Pět kroků od sebe.

Autorka známých dívčích románů Kasie Westová přináší další příběh tentokrát o ambiciózní šestnáctileté dívce Hadley Mooreové. Hadley je nadaná plavkyně, která získá stipendium na univerzitě. Přestože má problém s bolavými rameny, rozhodne se svému cíli obětovat úplně všechno. Jednoho dne ale potká neznámého kluka v kostýmu akčního hrdiny a brzy ho začne mít plnou hlavu. Nastává Okamžik pravdy.

V Labyrintu nekonečných setkání autora Františka Tichého se střetnou osudy tří chlapců: Průšviháře Marka, který pochází z dětského domova a zdá se, že už nic od života nečeká, Filipa, který studuje na gymnáziu a před světem i před sebou samým ukrývá jedno tajemství a Pavla, který je uvězněn za války v Terezíně a píše si tajný deník. V tomto napínavém příběhu hraje důležitou roli přátelství, odvaha a vnímání sebe sama i druhých.


Listopad

Neváhejte a zavítejte do domečku Pana Sovy. Bydlí v něm sám a občas mu bývá smutno. Arnold Lobel – autor oblíbené pohádkové dvojice Kvak a Žbluňk – si pro začínající čtenáře připravil v rámci série První čtení veselé příběhy o novém hrdinovi, nad jehož potrhlými nápady a řešením různých problémů a situací budete možná jen nechápavě kroutit hlavou.

Chcete vědět, co se stane, Když se v Zoo zhasne? To se potom zvířecí mláďátka uloží ke spánku a jejich rodiče jim začnou vyprávět pohádky. A jelikož byli Zuzana Hodková a třináct dalších významných osobností české žurnalistiky zvědaví, co rádi před spaním slýchává například žirafa Mína, hrošík Pišta, opička Didi, lev Tobi, lední medvěd Iša nebo zebra Rézi, tiše si vše vyslechli a zaznamenali, a tak nyní Novináři vypráví tyto pohádky nám.

Pokud rádi zažíváte dobrodružství, pak se vypravte do knihovny. Lucie Gebauer nám nyní představí Království malých čtenářů a povypráví o Noční výpravě za ztracenými knihami. Když se sourozenci František a Filip vypraví na prázdniny k babičce a dědečkovi, netuší, co vše na ně v knihovně, ve které se shodou okolností ocitnou po zavírací době úplně sami, vlastně všechno čeká.

Věděli jste, že každý má v sobě kus odvahy? Možná ji jen musí objevit. Ostrov kormoránů spisovatele Jana Švrčky vypráví o chlapci Robinovi, který rád poslouchá dobrodružné příběhy a vyprávění o hrdinech, kterými se chce sám stát. Bohužel se mu všichni posmívají, že je bábovka. Jednoho dne se na městečko přivalí povodeň. Robin začne pomáhat svým přátelům i ostatním lidem a na strach mu najednou už nezbývá čas.

Nenechte si ujít čtvrtou část napínavé finsko-norské série autorů Timo Parvela, Bjørna Sortlanda a Pasi Pitkänena Kepler62. Dětští Průzkumníci se konečně dostávají do cíle. Ve vesmírných lodích přistanou na neznámé planetě, která je k radosti všech také obyvatelná. Prvotní nadšení však střídají obavy. Na planetě se objevují neznámé stopy a jeden z členů expedice se záhadně ztratí. Jsou obavy z neznámých tvorů oprávněné?

Víte, v čem spočívá Neskutečně trapný život Lottie Brooksové? Podle ní totiž nestojí za nic. Lottie nastupuje na druhý stupeň základní školy, přitom nemá kamarády a o jejím vzhledu nemůže být vůbec řeč. Alespoň to tvrdí. Autorka knihy Katie Kirbyová tak přináší zábavný příběh plný ztřeštěných příhod a trapasů, které k dospívání zkrátka patří.

Přestože všichni obyvatelé městečka Timbers vědí, že se v Hlubině Tiché zátoky skrývá něco neznámého a snad i děsivého, občas se tam někdo vydá. Tentokrát zde skupinka přátel objeví v mlze neobydlený ostrov a v opuštěném hausbótu spoustu podivných věcí jako mapy neznámých území, znepokojivé portréty nebo starodávné zbraně. Ally Condie a Brendan Reichs přináší příběh, u kterého se budete zaručeně bát.

Chcete se dozvědět, Jak se král země víl naučil nenávidět příběhy? Autorka knihy Holly Blacková přináší v pořadí čtvrtý díl fantasy série Krutý princ, ve kterém odhalíte další skrytá tajemství zlého a nenáviděného vládce země víl Cardana. Nahlédněte tak do různých úseků jeho života plné intrik, nebezpečí, zrady, humoru i dramatických událostí.


Říjen

Amelia Cobb si pro všechny milovníky zvířat připravila v pořadí sedmý díl úspěšné série Ema a její kouzelná Zoo - Snaživý medvídek. Tentokrát do zoologické zahrady prastrýčka Horáce přibude roztomilý bílý medvídek a to právě ve chvíli, kdy Emina maminka slaví narozeniny. Naplánovat oslavu však není jednoduchý úkol. Každý se chce zapojit včetně snaživého medvídka, který své nové spolubydlící Belle neustále skáče do řeči a prosazuje vlastní nápady. Dokáže Ema medvídky nakonec spřátelit a uspořádat skvělou oslavu?

Bojíte se rádi? Potom se přidejte k Detektivům z tajemné ulice spisovatelky a archeoložky Marty Guzowské. Tentokrát se Péťa, Anďa a Hanka vypraví za dobrodružstvím mezi hledače pokladů. Mají totiž štěstí. Jejich strýček Jenda pracuje jako archeolog a uvolí se, že všechny vezme sebou na týdenní archeologické vykopávky na hřbitov. Naši hrdinové tak nejen zjistí, co práce archeologa obnáší, ale zároveň se pokusí vyřešit Záhadu upířího hrobu.

Eliáš si více než cokoliv jiného přeje stát se námořníkem, a to i za cenu, že vypluje na lodi plné pirátů. Eliáš mezi piráty ale nakonec zažije spoustu dobrodružství. Na své plavbě se setká například s obří chobotnicí Krakenem, Sirénou, bohem moří Neptunem a mnoha dalšími mořskými nestvůrami, které k moři zkrátka patří. Přečtěte si napínavý příběh spisovatelky Veroniky Lristelové a zjistěte, zda i vy máte předpoklady stát se neohroženým kapitánem na moři.

Lola, Bella, Maki a Sofie jsou nejlepší kamarádky. Jenomže každá teď chodí na jinou školu a zdá se, že se vzájemně odcizily. V druhém díle série Klubovna v ohrožení - Tajný život Loly spisovatelky Daviny Bell se dívky opět potkávají na letních prázdninách, avšak každá s vlastními starostmi a s jedním společným problémem - udělat vše pro to, aby jejich čtvrť zvítězila v soutěži o nejlepší muzikál. Podaří se jim úkol splnit a obnovit dlouholeté přátelství?

Harley Quinn je patnáct let, a přesto míří úplně sama do nejnebezpečnějšího města na světě. Nebojí se. Je totiž jako Utržená ze řetězů a dokáže se o sebe postarat. V Gothamu najde oporu v královně travesti kabaretu a na střední škole se spřátelí s aktivistkou Ivy, a tak se zdá, že Harley najde konečně své místo v životě. Když se ale její milovaná gothajská čtvrť dostane do ohrožení, začne proti zlu společně s tajemným mužem v masce bojovat. Autorem grafického románu je Marika Tamakiová a Steve Pugh.

Příznivci dívčích románů se mohou ponořit do prvního dílu předpokládané série s názvem Mila: Skryté pravdy autorky Mathilde Aloha. Osmnáctiletá Mila pochází z rodiny Lim-Shermanů, ve které hraje důležitou roli image. Na Upper East Side musí člověk vypadat dokonale a hrát podle pravidel, jinak nepřežije. Mila je ale jiná. Nenávidí povýšenecké chování a nastavená pravidla místní smetánky a rozhodne se je porušovat. Má Mila naději na úspěch?

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací