Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně

Penny odjíždí na vysokou školu, chce studovat a stát se spisovatelkou. Zatím se jí moc nedaří, navíc je samotářka a přátele si prozatím nenašla. Sam musel školu přerušit, pracuje za minimální mzdu a nevidí před sebou žádnou perspektivu. Tyto dva osudy se protnou a Penny se Samem se pro sebe stanou Nouzovým kontaktem, číslem, na které se mohou vždy spolehnout. Nejdříve se sbližují po chatu a smskách, později i osobně. Romantický příběh  pro dívky napsala mladá americká autorka Mary H. K. Choi.  

Petra Braunová vydala v edici Třetí čtení příběh malé Johanky Johana s hlavou v oblacích. Johanka všechno plete, nechce vstávat ani chodit do školy, není spokojená. Kdo za to může, to se dozvíte po přečtení této knihy pro již zdatnější malé čtenáře. 

Romantický příběh americké autorky Kasie Westové se jmenuje P. S. Líbíš se mi. Lily jednou nedává ve škole pozor a čmárá na lavici slova své oblíbené písničky. Druhý den objeví na lavici pokračování textu a zjistí, že je tam pro ni i vzkaz. S neznámým si začne psát dopisy a svěřovat se. Ale kdo je to? A pozná ho někdy osobně?

Druhý díl série Třídnice 4. B české autorky Michaely Fišarové se jmenuje Jana: Povodeň. Jana neprožívá zrovna šťastné období, musí začít nosit brýle, za které se stydí, ve třídě sedí s Pavlem, kterého nemá ráda a venku neustále prší. Proto Jana přijme pozvání na oslavu narozenin spolužačky Natálie, tam by se mohla rozveselit. Vše ale dopadne úplně jinak…

Je pondělí 28. října 1918 a malý Jenda se těší, že si po škole zahraje s kamarády fotbal. Jeho otec, zapálený vlastenec, má ale na odpoledne úplně jiné plány. Právě vzniklo Československo a Jendu čeká velké dobrodružství, které potrvá několik let a skončí o tisíc kilometrů dále. Dobrodružný příběh Venduly Borůvkové se jmenuje 1918 aneb Jak jsem dal gól přes celé Československo a popisuje očima jedenáctiletého chlapce první léta Československé republiky.

Honzík a Barunka bydlí s rodiči za  mořem, daleko od maminčina rodného kraje a babičky. Touží podívat se do kraje, o kterém maminka s takovou láskou mluví a chtějí poznat babičku, od které přicházejí poštou krásné dopisy. Babička jim jednoho dne pošle „mráčkovou loď“ a děti se vydají přes moře na prázdninové dobrodružství do babiččina domu v Praze. Autorka a ilustrátorka Vlasta Baránková se ve své knize Kouzelná cesta domů inspirovala příběhy lidí, kteří odešli ze své vlasti a dlouhá léta byli odloučeni od nejbližších.

Pohádkové příběhy O čertech, medvědech, myškách a všech mých přátelích tvoří to nejlepší z tvorby Jiřího Kahouna pro děti. Reprezentativní výbor autorova vyprávění pro děti od 6 let doprovází krásné a výpravné ilustrace Lucie Dvořákové.

Žirafí příběhy jsou příběhy dvou žirafích kamarádů a zavádí nás do prostředí savany. Žirafáčci českých autorek Vladimíry a Jaroslavy Spielvogelových se vydávají na výpravy do okolí a za pomoci kamarádů prožívají různá dobrodružství a překonávají všelijaké nástrahy. Bohatě ilustrovaná kniha je určena předškolním dětem a vede děti k tomu, aby uměly vycházet s  ostatními a s kamarády si vzájemně pomáhaly.   

Kormidelník Vlnovský byla oblíbená robinsonáda 19. století, kterou v roce 1841 napsal anglický námořník a spisovatel Frederick Marryat. Po letech se příběhu ujal František Novotný a nově ho převyprávěl pod názvem Strýček námořník. Příběh australské rodiny, která ztroskotá a přežije díky statečnému „strýčkovi námořníkovi“, je doprovázen krásnými ilustracemi Zdeňka Buriana, které knižně vycházejí úplně poprvé.

Šestiletý Oskar se od rodičů dozví, že bude mít malého bratříčka. Rozhodne se mu psát a kreslit dopisy, ve kterých ho seznámí se světem kolem sebe. Každý dopis píše jinou barvou, aby mu ukázal, jak je svět pestrý a že na každém kroku čeká nějaké překvapení a dobrodružství. Povím ti to pastelkami je originální pohled dítěte na příchod sourozence do rodiny. Kniha Petra Šulce je určena dětem od pěti let, ilustracemi ji doplnila Zuzana Dreadka Krutá.

Nejoblíbenější český profesionální rider Maxim Habanec v knize Život je skejt seznamuje mladé čtenáře se světem skateboardingu. Vzpomíná na historky z dětství, na začátky se skejtem, ale hlavně dává tipy a rady, jak správně začít s ježděním a jak zvládnout ty největší výzvy.

Bohatě ilustrovaná kniha Ema a lesní zvířátka je příběh pro předškolní děti české autorky Daniely Novákové.  Malá Ema vyrazí do lesa pozdravit zvířátka a v lese na ni čekají mnohá překvapení a dokonce nebezpečí. Ema potkává hladového ježka, nevlídného jezevce i chytrou sovu. Příběh doprovázejí otázky a úkoly pro děti.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací