Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně

Srpen

Přichází Klárčino čtvrté dobrodružství v Čarokrásném knihkupectví. Knihy vyvádějí jako šílené a do knihkupectví má přijít kontrola. Paní Sovová musí naučit Divoký čtyřlístek knih slušnému chování, jinak může knihkupectví zavřít. Kniha Katji Frixe je určena dětem od osmi let.

Romana Suchá pracuje jako psycholožka a své zkušenosti z práce v mateřském centru zúročila při psaní knihy Můj kamarád Rufus. Kniha je využitelná při práci v dětských skupinách nebo ke společnému čtení dětí s rodiči či prarodiči. Celý příběh o sedmiletém Péťovi je proložen interaktivními úkoly, které rozvíjejí základní znalosti a logické myšlení.

V knize Tajné výlety Fany a Beryho dva psí nezbedové zažívají nová dobrodružství na farmě pana starosty Kloboučka. Občas utečou a podnikají spolu dobrodružné výpravy po okolí. Malí čtenáři se prostřednictvím psích kamarádů dozvědí spoustu informací o životě na farmě a v přírodě v letním období.

Jedenáctiletá Tigris se s otcem stěhuje do nového domu. Tigris se stěhovat nechtěla, v tom starém domě byla spousta vzpomínek na maminku. Mezi stěhovanými krabicemi objeví Tigris truhlu s maminčinými věcmi, usne v ní a po probuzení se ocitne na Ostrově tisíce hvězd. Dojemný příběh Emmy Karinsdotter je o tom, že o pocitech je dobré hovořit, ne je skrývat.

Fred vždycky toužil po tom stát se dobrodruhem a objevitelem. Jeho přání se mu nečekaně splní, když se při daleké cestě jeho letadlo zřítí a on se i s několika dalšími dětmi ocitne uprostřed amazonské džungle plné nebezpečí. Dobrodruh Fred a ostatní děti se musí naučit spolupracovat, obstarat potravu nebo si postavit vor. Katherine Rundellová napsala čtivý dobrodružný příběh pro malé čtenáře.

Otevřeli byste balíček, který Vám přijde poštou a je na něm nápis Neotvírat!!! Slizké? Co to může být? Nemo a jeho kamarádi balíček otevřou a najdou v něm zelený sliz, který mluví a má zázračné schopnosti. Vtipné a milé vyprávění německé autorky Charlotte Habersack potěší opravdu všechny, kteří rádi čtou.

Holubí letka bojuje se zločinem je první z nové komiksové série knih o holubích dobrodružstvích. Holubí jednotka střeží město a pomocí svých super schopností bojuje se zločinem. Z města totiž zmizí všechny drobky a také udeří tajemný lovec netopýrů. Veselý a napínavý příběh napsal Andrew McDonald a je určen čtenářům od šesti let.

Pohádkově laděný a poetický příběh o hledání naděje a lásky napsal skvělý vypravěč  Timothée de Fombelle. Jaké je tajemství Joshuy Perla a neznámé dívky? Dva životy pana Perla jsou určeny nejen dospívajícím čtenářům, ale také dospělým, kteří čtou rádi příběhy plné fantazie.


Červenec

Stín Malého Geparda je jednoduchý a krásně ilustrovaný příběh o přátelství a schopnosti vcítit se do kůže toho druhého. Stín zmizel, už má toho dost, všude Malého Geparda doprovázet. Malého Geparda do té doby nenapadlo, že být první není vždy snadné. Marianne Dubuc napsala příběh o tom, jak je důležité brát ohledy na ostatní.

František cestou ze školy najde poraněného sokola. Je naděje, že se sokol uzdraví a bude zase létat? Pomůžou odborníci ze záchranné stanice? Poraněný sokol je skutečný příběh z české přírody, napsal ho Michal Belšán.

Pohádky kocoura Šikuly je kniha plná krátkých pohádek a krásných ilustrací. Jitka Saniová je autorkou příběhu vytištěného velkými písmeny a přizpůsobeného začínajícím čtenářům, kteří se učí číst genetickou metodou.

Ivana Peroutková napsala další ze série knih o malé Valentýnce, tentokrát pod názvem Valentýnka a veterinární ordinace. Valentýnka je holčička s nevšedními nápady a tentokrát ji ke hře inspiruje její pes Hugo, který si zraní ucho.

Truchlící vdova, hamižní advokáti, podezřelí i svědkové – přesně tak to má být v opravdové detektivce. Detektiv Jezevec Starší i jeho pravá ruka, mrštný Jezevecour, pátrají po pachateli vraždy Ve vlčím doupěti. Anna Starobiněcová napsala kouzelný i napínavý příběh pro malé čtenáře od 8 let.

Jedenáctiletý Edwin zmizel a jeho kamarádi se pouští do pátrání na vlastní pěst. Parta dětí  však nebude hledat jenom Edwina, ale také tajemný průchod do tajemného světa Trombů. Vše určitě souvisí s profesorem Žeberou a jeho odkazem, stopy vedou k záhadnému pokladu. Žeberův odkaz je pokračováním příběhu Davida Jana Žáka ze série Tromby. 

Eda je syn úspěšného režiséra a známé herečky a myslí si, že je obyčejný kluk. Později však matčina sláva přiláká zájem bulvárních časopisů a objeví se hanlivé články a nepravdivé informace. Eda se nedá a rozhodne se očistit pověst celé rodiny. Petra Braunová napsala příběh pro mladé čtenáře od 10 let.

Krátký napínavý příběh Pláž v noci od italské autorky Eleny Ferrante je svou tematikou propojený s jejím románem Temná dcera. Autorka rozvinula motiv ztracené panenky Celiny, která byla malou holčičkou nechána večer na opuštěné pláži napospas svému osudu. V noci zažívá děsivá dobrodružství, pociťuje strach a zakouší žárlivost. Knížka je bohatě ilustrovaná Marou Cerri, jednou z nejžádanějších evropských ilustrátorek.

Jean-Jacques Sempé je známý jako autor ilustrací k sérii knih o malém Mikulášovi. Francouzský humoristický kreslíř přichází s nadčasovým komiksem o přátelství, důvěře a především o autorově velké životní lásce, cyklistice. Raoul Taburin je příběh pro děti i dospělé a je doplněn vtipnými a výstižnými ilustracemi autora.

Patnáctiletá Sára je ztělesněním árijského ideálu, přesto představuje největší noční můru nacistů. Její matku Židovku zastřelí při úniku z nacistického Německa a ona se musí sama protlouct. V elitní škole pro dcery nacistických pohlavárů se vydává za jednu z nich a dostává se k tajným plánům na výroby bomby. Britský autor Matt Killeen píše příběh Sáry, ze které se stává Sirotek, bestie, špionka.

Mladá česká autorka Lenka Bandurová vydává svůj debutový román Třpytící se město, první díl fantasy ságy Lea Honor. Čtivý příběh pro dospívající o dvou válečnických rodech, kdy ona pochází z kraje slunce a barev, on z kraje deště a lilií.

Radka Zadinová je známá česká autorka knih pro dospívající i dospělé čtenářky. Stíny v duši líčí osudy šestnáctileté Dominiky, která již deset let nemluví. Jednou ale bude muset promluvit o tom, co se stalo před lety na oslavě jejích narozenin…

Lady Hollis Briteovou nadchne, když jí král Jameson veřejně vyzná své city. Brzy si ale uvědomí, že stát se královnou není šťastný konec. A pak potká neurozeného cizince a pochopí, že budoucnost bude úplně jiná, než jak si představovala. Zaslíbená je první díl nové série autorky Kiery Cass.

Hledám tátu, zn: spěchá je napínavá kniha, která s malým čtenářem povyroste, puberťákům připomene dětství a dospělé vrátí do puberty. Justýně je patnáct a žije sama s mámou a otčímem a má to s nimi občas složité. Kristýna Křupková napsala příběh o prvních láskách, zklamáních i plánech a obav z budoucna.

Petr Wohlleben je autor řady úspěšných knih o lese a přírodě. Ve své nové knize Víš, kde bydlí zvířata? zavádí čtenáře ke zvířatům, která bydlí kolem nás – v lese, na zahradě, u vody i v domě. O vlcích i o muškách, o hledání potravy i výchově mláďat se dočtou všichni zvědavci od 6 let.


Červen

Roahl Dahl je znám svou bohatou fantazií a jeho Zdivočelé pohádky jsou toho důkazem. Co se stane, když se pohádky zblázní? Šest klasických pohádek se proměnilo k nepoznání  v podání slavného autora dětských knih.

Vynálezce Alva je dětem znám z televizního Večerníčku, kde má pro každou situaci připraveno mnoho originálních nápadů a vynálezů. Tentokrát se Alva vrací s dalšími vtipnými a bohatě ilustrovanými příběhy. Klára Smolíková a Jiří Walker Procházka doplnili příběhy  samostatnými komiksovými epizodami.

Pavla Jazairiová je čtenářům známá jako autorka cestopisů a zajímavých reportáží. Tentokrát přináší zážitky z cest pohledem svého psa Figara, který ji při cestách doprovází. Jmenuji se Figaro je originální kniha pro děti a vystupují v ní nejen psi a kočky, ale také exotická zvířata.

Dědečkovy povídačky Zuzany Pospíšilové vás přesvědčí o tom, že jde rozmanité pohádky a příběhy vyprávět také bez R a Ř. Pan Zdeněk má jedno velké tajemství – jako dítě se nenaučil správně vyslovovat hlásky R a Ř. Ale stal se dědečkem a vnoučata po něm chtějí vyprávět pohádky o Karkulce nebo o veliké řepě. Jak si poradí?

Mlsný ježek Toník je vybíravý a má rád jen jahody, ostatní nechce ani ochutnat. Jak malého ježka přesvědčit, aby vyzkoušel také něco jiného? Naštěstí veverka si ví rady a ukáže Toníkovi, že rozmanité jídlo je zdravé, ale také chutné. Laskavý příběh Andrey Reitmeyerové může motivovat vybíravé děti a zároveň nabízí mnoho zajímavého ze života ježků.

Co připravit dědečkovi ke svačině a jak ho obléknout? Na co si s ním celý den hrát? Jak zařídit, aby byl dědeček spokojený a dobře se bavil, radí Jean Reaganová. Jak pohlídat dědečka je vtipná a bohatě ilustrovaná kniha pro děti o výměně rolí.

Co se stane, když si nesmělý králík Karel nasadí na hlavu papírovou korunu? Přivolá tím samotného krále Karla IV. Jeho vyprávění o statečných činech, moudrých rozhodnutích i překážkách, které musel překonat, malého králíka změní. Klára Smolíková napsala zábavnou i poučnou knihu o tom, jak se stal Králík málem králem.

Karel Franta patří k nejvýznamnějším českým autorům dětské literatury a také k nejkvalitnějším tvůrcům obrazových seriálů pro děti. Kniha komiksů přináší kompletní soubor všech jeho autorských sérií, které publikoval v časopisech Pionýr, Sluníčko a Ohníček v průběhu 60. a 70. let minulého století.

Charles Darwin jako začínající přírodovědec nastoupil v roce 1831 na palubu lodi HMS Beagle a čekala ho pět let trvající cesta napříč světovými oceány. Během ní shromáždil poznámky a myšlenky, které ho vedly k radikální změně pohledu na historii lidstva. Kniha Darwin: Plavba na lodi Beagle je komiksový příběh, ve kterém autoři Fabien Grolleau a Jérémie Royer dlouhé a nebezpečné putování Charlesa Darwina přibližují. 

Jak se žije ve městě, ve kterém je krása nadevše? Temný román Krásky napsala Dhonielle Claytonová a děj se odehrává ve městě Orléans, kde je krása tou nejvyšší hodnotou. Krásky mohou díky svým schopnostem měnit podobu i povahu lidí kolem sebe. Co když chce ale schopnosti Krásek někdo zneužít?

Timea ví, co je pro ni nejdůležitější a čeho chce dosáhnout. Ale její rodiče jsou ti nejpřísnější, stále jí určují, kam chodit, co dělat a s kým se stýkat. Až po zážitku z několikadenního výletu do Berlína Timea zjistí, že svět je plný nebezpečí a rodiče ji chtějí chránit. Spolu to zvládneme je román pro dospívající, napsala ho slovenská autorka Miroslava Varáčková.

Kniha Kapky na kameni nabízí padesát neobyčejných příběhů žen a dívek z Česka i Slovenska. Vědkyně, umělkyně, sportovkyně, některé známé, jiné méně, ale všechny si zaslouží naši pozornost, protože jako kapky na kameni, krůček po krůčku, prošlapaly cestičku dalším ženám.

Je možné prožít jaro, léto, podzim i zimu v jednom dni? Malá Eliška a její pes Puntík to dokáží. Zvuková kniha Příběh ukrytý v notách obsahuje nejen biografii skladatele Antonia Vivaldiho a slovníček hudebních pojmů, ale především nabízí hudební ukázky slavné skladby Čtvero ročních období. Stačí jen stisknout notu a obrázky ožijí melodiemi.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací