Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně


Únor

Malý Vítek se přestěhuje. Nová škola, noví kamarádi a navíc se Vítkovi podaří před celou třídou při představování zakoktat. Ve třídě to zavání šikanou, Vítek je smutný a zamlklý. Naštěstí má rád počítání a na čísla je vždycky spoleh. A také se objeví sympatická Víťa… Německá autorka Astrid Franková napsala pěkný příběh Neviditelný Vítek, určený nejmenším čtenářům.

Žil byl kdysi kdesi je kniha pro nejmenší čtenáře plná klasických pohádkových bytostí. Autorka Hana Zobačová vychází ze zásad genetické metody výuky čtení. Text je psán velkými tiskacími písmeny, příběhy jsou jednoduché a nepřekračují svou délkou možnosti malého čtenáře.

Populární česká autorka dětských knih Daniela Krolupperová přichází s novým vyprávěním, ve kterém seznamuje s radostmi i strastmi obyčejného psího života. Malé štěňátko vypráví o tom, jak je důležité mít svůj pelíšek a plnou misku. Příběh pro nejmenší čtenáře se jmenuje Zprávy z pelíšku a je určený pro čtení genetickou metodou.

Každé srdce je bránou je fantasy příběh pro děti a mládež americké autorky Seanan McGuierové.  Děti v Domově za správných podmínek mizely – proklouzly stínem pod postelí, propadly se králičí norou. Příjezd Nancy ale pro Domov znamená změnu a tragédie na sebe nenechá dlouho čekat.

Bella se jako malé štěně ocitne v rodině s mnoha dětmi. Chce mezi ně zapadnout a stát se jedním z nich, ale rodina jí dá do útulku. Zde pochytí od ostatních psích kamarádů nejednu moudrost, takže když si ji vezmou noví majitelé, chce dokázat, že je nejlepší pes na světě. Malér jménem Bella je milý příběh o odhodlaném štěněti americké autorky Ali Standishové.

Mladá česká autorka Martina Čekalová svou prvotinu nazvala Město duší. Fantasy pro mladé čtenáře se odehrává ve městě, které není na žádné mapě a kde platí jiné zákony a pravidla než v okolním světě. Lidé mají zakázáno skrývat své emoce a tajit své pravé já. Autorka za knihu obdržela prestižní ocenění HumbookStart pro debutující české autory literatury určené mladým čtenářům.

Nevěřte Hunterovi je román české autorky příběhů pro mladé Karolíny Bendové. Hrdinka příběhu se se svou matkou stěhuje k jejímu novému příteli a také jeho dětem. Čtyři nevlastní bratři a jejich malá sestra naprosto změní její klidný svět a vnesou do něj zmatek, zlost a lži. Dokáže si zachovat svůj vlastní život nebo už nikdy nic nebude jako dřív?

Ve Velké knihovně v Alexandrii je uloženo veškeré vědění světa. Je zakázáno vlastnit knihy, instituce železnou rukou potlačuje každou vzpouru. Jess musí v Knihovně sloužit jako voják, jeho milovaná dívka je zavřená v Železné věži. Jess se nehodlá vzdát a vydává se na záchrannou misi. Z ohně a papíru je pokračování předchozího románu Rachel Caineové o Velké knihovně.

Encyklopedie Osobnosti České republiky (na obálce je název České osobnosti) je určena tomu mladému čtenáři, který chce poznat nejvýznamnější české osobnosti.  Kniha představuje sto osobností, a to jak politiky a panovníky, tak také vynálezce, spisovatele, cestovatele či umělce.


Leden

Kniha Bonifác zase řádí v psí školce české autorky Ivy Geckové líčí příhody a neplechy psího hromotluka Bonifáce. Všechny psiny se odehrávají v zimě – čtenáři zažijí sněhovou kalamitu a dočkají se také vánočního překvapení.

Krásně ilustrovaná kniha Půlnoční kocourek je příběh o malém Toníkovi, který má moc rád kočky. Do tomboly v místním útulku věnuje všechny své plyšové hračky a následující den se dočká velkého překvapení… Autorka Sonja Danovski se věnuje především obrázkovým knihám, její ilustrace získaly již řadu ocenění.

Vánoční tramvaj je dojemný zimní příběh populární české autorky dětských knih Daniely Krolupperové. Malý Víťa se těší na Vánoce i na tatínka, který se vrací z daleké ciziny, aby Vánoce strávili všichni spolu. Z okna pozoruje konečnou stanici tramvají a zdá se, že ho čeká velké předvánoční dobrodružství…

Pohádku o Karkulce každý slyšel mnohokrát. Co když ale bylo vše úplně jinak, než jak se vypráví? Jak to bylo s panem vlkem doopravdy nebo jak to mohlo být, vypráví ve své knížce pro nejmenší čtenáře Iva Gecková.

Jak to dopadne, když se upracovaný tatínek pustí do čtení pohádek na dobrou noc? Šárka a její mladší bráška Vašík jsou vděčnými posluchači, i když Táta to motá. Jeho pohádky jsou svérázné a vždy zamotané dohromady, děti však vždy dokáží přijít na správné řešení. A jistě i malí čtenáři, kterým autorka Ivona Březinová na závěr každé pohádky připravila pár otázek.

Uprchlík amerického autora Alana Gratze lidí osudy tři mladých lidí. Josef je židovský chlapec v nacistickém Německu třicátých let, Isabel je kubánská dívka a její zemi v roce 1994 pustoší vzpoury a nepokoje, Mahmúd je mladý Syřan, jehož vlast ničí v roce 2015 válka a s celou rodinou hledá úkryt v Evropě. Všichni v průběhu svého putování musí překonat nepředstavitelné překážky. 

Tomova půlnoční zahrada je nejlepší román anglické spisovatelky Ann Philippy Pearceové, za který získala v roce 1958 Carnegieho medaili za literaturu. Tom má strávit léto u tety a strýce, smiřuje se s tím, že ho čekají týdny plné nudy. Jednou o půlnoci se vydá na průzkum a objeví nádhernou zahradu plnou kouzel a dobrodružství.

Kniha Smrtelné stroje je první díl slavné sci-fi tetralogie Phillipa Reeva. Děj knihy se odehrává v Londýně daleké budoucnosti, který se pohybuje pomocí motorů a kol a požírá jiná města. Hlavní hrdina příběhu Tom vypadne ze svého rodného města do zlověstného neznáma a ocitne se uprostřed nehostinné pustiny. Na své cestě zpět do Londýna ho čekají kromě setkání s dívkou Hester také nečekaná dobrodružství.

Oblíbená americká autorka Kasie West přichází s novým románem pro mládež. První opravdový polibek zažívá Lacey, která odjakživa snila o tom, že bude hrát ve filmu. Její sen se plní a Lacey se snaží ustát svoji vzkvétající kariéru i milostný románek a současně úspěšně odmaturovat.

10 odvážných expedic je kniha, která čtenáře seznamuje s objeviteli naší doby, kteří své síly měří s přírodou i s neznámem. Neil Armstrong jako první člověk na Měsíci, Amelia Earhartová jako žena, která se vydala letadlem kolem světa, James Cameron, který se v ponorce potopil do nejhlubší mořské prohlubně, Dian Fosseyová zasazující se o záchranu goril horských… S jejich osudy a osudy několika dalších, kteří přepsali dějiny, seznamuje norská autorka Pia Stromstad. 

101 medailonků žen, které se nebály jít za svými sny a ideály, nabízí kniha Ženy, které se nebály změnit svět. V čem byly tyto vědkyně, političky, sportovkyně, průzkumnice či umělkyně výjimečné, jaké překážky musely překonávat a co je inspirovalo, se mladí čtenáři a především čtenářky dozví v krásně ilustrované knize Julie Adamsové.


Prosinec

Kniha Cvoček a pan Márinka Marie Kšajtové je určena pro nejmenší čtenáře. Pes Cvoček a jeho pán Márinka jsou velcí kamarádi. Jednoho dne se však pan Márinka domů nevrátí a Cvoček se vydává svého pána hledat. Při svém putování zažije mnohá dobrodružství.

Arnošt Goldflam je známý především jako režisér, herec a autor divadelních her. Pro své děti začal psát dětské knihy, mezi které patří také nejnovější Hledání ztraceného tatínka. Hrdiny knihy je rodina Sukových, maminka s tatínkem a hlavně holčička Štěpánka. Co se stane, když tatínek jednou nepřijde z práce domů v 16:38, jak je zvykem?

Sára Horká a její psí kamarádka Stopa spolu tvoří detektivní kancelář Horká & Stopa. Dvojice spolehlivě vypátrá jakýkoliv zločin, dokonce i tam, kde po něm není ani stopy. Kniha anglického autora Philipa Ardagha je určena nejmenším čtenářům.

Osmiletá Pepina Karásková se těší, že se ve svých osmi letech dočká sourozence. Zjistí, že by maminka neměla kouřit, ale maminka si klidně kouří a cigaret se nehodlá vzdát. Mami, típni to! je příběh Michaely Krýslové o tom, jak děti přijdou se senzačním nápadem, jak maminku odnaučit kouřit.

Motýlí pošta je něžný příběh Ursel Schefflerové doplněný působivými ilustracemi, který dětem srozumitelnou a nenásilnou formou zpracovává téma úmrtí v rodině. Mikuláš tráví spoustu času se svým dědečkem a společně vzpomínají na milovanou babičku a vedou láskyplné rozhovory o zármutku.

Kniha Kluci netančej české autorky Olgy Stehlíkové přináší neobvyklý příběh z tanečního prostředí. Odehrává se v taneční škole v současné Praze, kde se tanečníci baletního souboru chystají na baletní soutěž. V průběhu náročných příprav poznávají nejen jeden druhého, ale především sami sebe. Kniha je určena čtenářům od 10 do 14 let.

Veronika Válková je autorkou již více než dvaceti Dobrodružných výprav do minulosti. Malá Bára tak cestovala do Pompejí, k husitům, do doby Karla IV. i Rudolfa II., poznala zblízka život Vikingů, pirátů nebo Indiánů. V knize Marie Terezie: Tajnosti císařských komnat chce Bára na císařském dvoře zabránit zavedení povinné školní docházky. Zjišťuje, že mít hodně sourozenců není žádný med a že princezny mají přísný denní režim.

Román Ranařky americké autorky Jennifer Mathieu je určen mladým čtenářkám a čtenářům, ale také těm, kteří si nechtějí nechat všechno líbit. Vivian už nebaví nespravedlnosti třídního učitele i vedení školy a když zjistí, že její máma byla členkou punkového hnutí, rozhodne se pro vlastní vzpouru. Začne anonymně vydávat feministický časopis a rozpoutá tím úplnou revoluci.

Kniha Kočky v akci! Neuvěřitelné, ale pravdivé příběhy z celého světa dokazuje, že kočky mají devět životů. Ve třiceti příbězích nám autorka Kimberlie Hamiltonová představuje kočku astronautku, kočky hrdinky druhé světové války, kočky námořnice a spoustu dalších kočičích osobností.


 

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací