Nové knihy pro děti

Výběr z nových knih pro děti a mládež v naší knihovně

Říjen

Černobílé pohádky napsalo 18 populárních českých autorů knih pro děti i dospělé. Petra Soukupová, Alena Mornštajnová, Martina Drijverová nebo Dominik Landsman – ti všichni spojili své síly a napsali vtipná i bláznivá vyprávění pro nejmenší čtenáře.

Kniha Velký závod nabízí jednoduchý i poučný příběh pro nejmenší. Veverka je rozená závodnice, ale letos musí opatrně – závod je totiž tentokrát závodem družstev. Pochopí veverka, jak je důležité mít kamarády a být týmových hráčem?

Mira se s mámou a jejím přítelem Joakimem stěhuje na hausbót. A vzápětí se plní její sen, když poznává svého tátu. S ním přichází do jejího života nová rodina i s malým bráškou. Sabine Lemire vytvořila již druhý zajímavý komiks ze života malé Miry, tentokráte s podtitulem #hausbot #tata #laska.

Penny ukrývá jedno velké tajemství – když někdo v její blízkosti zařehtá, promění se v poníka. Jak to dopadne, když třída vyrazí na školu v přírodě a jedna spolužačka si nastaví jako vyzvánění na telefonu právě koňské řehtání? Patricia Schröderová napsala pokračování knížky Kdo by nechtěl doma koně? s podtitulem Poník na škole v přírodě, který je určen čtenářkám od osmi let.

Václav Dvořák, autor oblíbené a oceňované knihy pro děti a mládež Písečníci a bludný asteroid, přichází s novým a bohatě ilustrovaným dobrodružstvím Já, Finis.  Ze Země se ztrácí kluci přesně v den svých osmých narozenin a nikdo tomu nedokáže zabránit. Proč nezmizel také dvanáctiletý Petr? Kniha je určena všem nebojácným čtenářům od 11 let.

Agentura Pendergast je tajná organizace, která sídlí na úpatí sochy Svobody. Má zásadní úkol – mezi davy přistěhovalců odhalit upíry a vlkodlaky. Kníže temnot je první díl ze série francouzského autora Christophe Lamberta.

Zorie a Lennon bývali nejlepší kamarádi do školního plesu, kde Lennon Zorie zlomil srdce. Od té doby se snaží jeden druhému vyhýbat ze všech sil, ale když jedou s partou kamarádů na kempování, zůstanou nečekaně oba sami uprostřed divočiny. Na povrch vyplouvají křivdy, tajemství i skrývané pocity. Kudy ke hvězdám je romantický příběh pro dospívající od Jenn Bennetové.

Rachel má jasné cíle – odmaturovat na výbornou a dostat se na vysněnou univerzitu. Vše se povedlo a je připravená to oslavit nicneděláním a užít si trošku zábavy. Rachel čeká léto plné nových zkušeností, nových přátelství i nečekaných dobrodružství. Tohle léto říkám ano je svěží letní příběh Lindsey Roth Culliové.

Jak to, co jíme a kdy to jíme, ovlivňuje naše zdraví a pohodu? A jakou roli v tom hrají Břišani – breberky sídlící v našich střevech? Proč je dobré jíst vlákninu a zeleninu? Autorka Kristýna Mothejzíková se zabývá mikrobiomem a souvislostmi mezi jídlem a zdravím. Knížku doplnil předmluvou Radkin Honzák.

Příběhy třinácti odvážných žen, které se svými průkopnickými činy zapsaly do historie, představuje kniha Kate Pankhurstové Úžasné ženy, které dokázaly zázraky. Vědkyně Rosalind Franklinová, vulkanoložka Katia Krafftová či sufražetka Rosa May Bilinghurstová jsou postavami bohatě ilustrované publikace.


Září

Bear Grylls je známý irský dobrodruh i spisovatel, proslavil se také jako průvodce v seriálu Nutné k přežití. Vedle příruček, kde nabízí tipy a triky pro přežití v divoké přírodě nyní přichází také s knihou pro malé čtenáře. Malého Ollyho kouzelný kompas přenese až na ledovec kdesi v dalekých horách a tam ho již očekává zkušený průvodce Bear Grylls. Cesta zpět vede hlubokými závějemi i přes zamrzlá jezera. Olly zažívá Dobrodružství ve velehorách a pochopí, že v divočině může přežít, jen když sebere všechnu svou vnitřní sílu.

Byla nebyla dvě království, jedno laskavého krále Slavomíra, druhé zlého krále Murdychora. Murdychor touží po moci a nesmrtelnosti, proto napadne království svého souseda. Proti temným silám se ale postaví dobrá kouzla i pohádkoví hrdinové. Pohádkový příběh pro nejmenší čtenáře Tajemství srdce napsala Šárka Váchová.

Tomas se stane pěstitelem draků, když na zahradě u babičky a dědečka najde podivuhodnou rostlinu s ježatými plody. Z jednoho z nich se vylíhne dráček a hned začne tropit neplechu. Netrvá dlouho a na rostlině se objeví další plody… Chlapec, který pěstoval dráčky je krásně ilustrovaná kniha Andy Shepherdové pro nejmenší čtenáře.

Neskutečná dobrodružství Florentina Flowerse jsou humoristickou knihou o přežití mezi piráty, ale také knihou o svobodě, kterou piráti hledají. Příběh z Karibiku počátku 18. století je příběh hocha z dobré rodiny, který se ocitl mezi piráty, a aby se zachránil, musí plnit nezvyklé literární úkoly. Český spisovatel Marek Toman napsal originální a vtipnou knihu pro chlapce i dívky od devíti let.

Komiks Nimona je nepředvídatelný a plný vtipu. Nimona je hrdinka, kterou si musí oblíbit každý, je prostě svá, dokáže se proměnit v nejrůznější stvoření a dokonce nabídne své služby vrchnímu padouchovi. Noelle Stevensonová napsala komiks, který se stal fenoménem již při publikování na internetu a vzniká podle něho dokonce celovečerní animovaný film.


Srpen

Přichází Klárčino čtvrté dobrodružství v Čarokrásném knihkupectví. Knihy vyvádějí jako šílené a do knihkupectví má přijít kontrola. Paní Sovová musí naučit Divoký čtyřlístek knih slušnému chování, jinak může knihkupectví zavřít. Kniha Katji Frixe je určena dětem od osmi let.

Romana Suchá pracuje jako psycholožka a své zkušenosti z práce v mateřském centru zúročila při psaní knihy Můj kamarád Rufus. Kniha je využitelná při práci v dětských skupinách nebo ke společnému čtení dětí s rodiči či prarodiči. Celý příběh o sedmiletém Péťovi je proložen interaktivními úkoly, které rozvíjejí základní znalosti a logické myšlení.

V knize Tajné výlety Fany a Beryho dva psí nezbedové zažívají nová dobrodružství na farmě pana starosty Kloboučka. Občas utečou a podnikají spolu dobrodružné výpravy po okolí. Malí čtenáři se prostřednictvím psích kamarádů dozvědí spoustu informací o životě na farmě a v přírodě v letním období.

Jedenáctiletá Tigris se s otcem stěhuje do nového domu. Tigris se stěhovat nechtěla, v tom starém domě byla spousta vzpomínek na maminku. Mezi stěhovanými krabicemi objeví Tigris truhlu s maminčinými věcmi, usne v ní a po probuzení se ocitne na Ostrově tisíce hvězd. Dojemný příběh Emmy Karinsdotter je o tom, že o pocitech je dobré hovořit, ne je skrývat.

Fred vždycky toužil po tom stát se dobrodruhem a objevitelem. Jeho přání se mu nečekaně splní, když se při daleké cestě jeho letadlo zřítí a on se i s několika dalšími dětmi ocitne uprostřed amazonské džungle plné nebezpečí. Dobrodruh Fred a ostatní děti se musí naučit spolupracovat, obstarat potravu nebo si postavit vor. Katherine Rundellová napsala čtivý dobrodružný příběh pro malé čtenáře.

Otevřeli byste balíček, který Vám přijde poštou a je na něm nápis Neotvírat!!! Slizké? Co to může být? Nemo a jeho kamarádi balíček otevřou a najdou v něm zelený sliz, který mluví a má zázračné schopnosti. Vtipné a milé vyprávění německé autorky Charlotte Habersack potěší opravdu všechny, kteří rádi čtou.

Holubí letka bojuje se zločinem je první z nové komiksové série knih o holubích dobrodružstvích. Holubí jednotka střeží město a pomocí svých super schopností bojuje se zločinem. Z města totiž zmizí všechny drobky a také udeří tajemný lovec netopýrů. Veselý a napínavý příběh napsal Andrew McDonald a je určen čtenářům od šesti let.

Pohádkově laděný a poetický příběh o hledání naděje a lásky napsal skvělý vypravěč  Timothée de Fombelle. Jaké je tajemství Joshuy Perla a neznámé dívky? Dva životy pana Perla jsou určeny nejen dospívajícím čtenářům, ale také dospělým, kteří čtou rádi příběhy plné fantazie.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací