Bookstart - S knížkou do života


Vážení rodiče!

Projekt S knížkou do života se v ČR od roku 2018 jako pilotní verze mezinárodního projektu Bookstart snaží ukázat laické i odborné veřejnosti, že společné čtení s dětmi od jejich nejútlejšího věku je žádoucí a prospěšné z mnoha důvodů. Za dobu své existence se k němu postupně přidalo více než dvě stě českých, moravských a slezských knihoven a mezi nimi i ta naše.

Hlavní smysl projektu je výchova ke čtenářství již od narození. Dále se snaží podpořit všestranný rozvoj osobnosti nejmenších dětí a probudit jejich zájem o knihy a čtení. A zároveň vysvětlit vám, rodičům, význam čtenářských dovedností pro rozvoj dítěte a přesvědčit vás, že jednou z nejdůležitějších věcí, které můžete pro své děti udělat, je věnovat jim svůj čas a možnost trávit společné chvíle nad knihou (prohlížením, předčítáním, vyprávěním).

Poprvé se s projektem můžete setkat při vítání občánků v Kopřivnici a místních částech, kde dostáváte dárkovou sadu, kterou pro Vás připravil SKIP (Svaz knihovníků a informačních pracovníků) a naše knihovna. Tato sada obsahuje mimo jiné knížku pro děťátko, doporučující seznam literatury a také dárkový poukaz na první čtenářskou průkazku do knihovny pro Vaše děťátko.

Knihovna pořádá pravidelně pro rodiče s malými dětmi akce.

První z nich je MINIbookstart určený pro děti od 0 do 3 let a jejich doprovod. Tato akce se koná vždy v úterý dopoledne v druhé polovině lichého měsíce. Náplní těchto setkání je především nabídka prostoru pro společně strávené chvíle s dětmi a ostatními rodiči. Jsou připraveny různé aktivity, čtou se knihy na vybrané téma a také pomáháme vám rodičům při výběru kvalitní četby pro vaše děti.

Druhou z pravidelně připravovaných akcí je Bookstart pro děti od 3 do 6 let a jejich doprovod. Tato setkání probíhají vždy v úterý odpoledne v druhé polovině sudého měsíce. Hlavní náplní těchto setkání je práce s vybranou knížkou, která provází celým odpolednem. Na programu jsou aktivity spojené s příběhem v knize, hry, tvoření, malování, říkanky nebo pohybové aktivity, které dětem přibližují pohádkový příběh.

Pořádáme také vzdělávací přednášky pro rodiče (logopedické, o zdravé výživě, s psychologem atp.).

Všechny akce pořádané knihovnou v rámci projektu Bookstart – s knížkou do života jsou ZDARMA.


A proč si s dětmi vlastně číst?

Kniha se pro dítě stává jednou z možností, jak poznávat svět kolem sebe, ale i samo sebe, jak objevovat krásu jazyka, jak si rozšířit slovní zásobu i rozvinout fantazii a estetické cítění a nejen to. Stává se pro něj zdrojem zážitků, a proto k ní má velmi často kladný vztah.

Těšíme se na budoucí malé čtenáře i na Vás, rodiče, v naší knihovně!Tipy na čtení

Milí rodiče, v PDF souboru, na který se odkazujeme níže, najdete výběr z knížek, které Vám doporučujeme ke čtení Vašim dětem. Je to opravdu jen malý výběr z knížek vydaných v poslední době, mohl by Vám například usnadnit první nákupy, které povedou k založení domácí knihovničky Vašeho děťátka. Ročně u nás ale vychází stovky knih pro malé děti, všechny je doma mít nemůžete. Většinu těch  dobrých si ale můžete půjčit u nás v knihovně.

Čtení pro děti do 3 let:

Čtení pro děti od 3 do 6 let:Fotky z akcí najdete v našem oficiálním fotoalbu: knihovnakoprivnice.rajce.net

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací