Březen

Juraj Červenák přichází s novým historickým a zároveň detektivním románem Ďábel v zrcadle. Přivádí nás do středověkého světa 16. století, do rudolfinské Vídně a reálných historických kulis té doby.

Claire Fullerová rozehrává ve své románové prvotině Nekonečné dny motivy posledních lidí, přežívajících na Zemi. Při četbě se vydáme napříč temným románem do světa, který se propadl do nicoty i se všemi obyvateli. Na světě zůstali jen dva lidé, osmiletá holčička a její podivínský otec. A oběma se do mysli během společně strávených let vkrádá myšlenka - a co když žádný konec světa nenastal?

V poutavém historickém románu Kočárová cesta sledujeme osudy české dívky za vlády Marie Terezie. Mladičká dívka se postupně stává komornou vznešené kněžny, v Paříží zažívá svatbu Marie Antoinetty a nakonec se stává komornou samotné Marie Terezie. Ale její postup vzhůru ještě zdaleka nekončí... Autorkou románu je Jana Klimečková.

Miloš Urban je autorem mnoha románů, povídek a novel. Jeho nejnovější knihou je milostná novela Závěrka. Vypráví o jednom z prokletí doby, kdy se každý může stát fotografem a udělat alespoň jednu dobrou fotku, i když v podstatě fotit neumí. Takoví jsou i hlavní protagonisté knihy, nefotograf Matěj a jeho láska nemodelka Věra.

O Janu Masarykovi vyšla už řada knih. Nyní vyšlo třetí vydání publikace Jan Masaryk - pravdivý příběh od autorů Pavla Kosatíka a Michala Koláře, doplněná o reflexi dosavadního stavu bádání o smrti Jana Masaryka.

Barbara Hannay je autorkou pozoruhodného románu. Kořeny příběhu Návrat na Moonlight Plains totiž tkví v roce 1942, kdy jednotky japonské armády ohrožovaly severní Austrálii. Mladá dívka před nebezpečím odchází do vnitrozemí, ale ani tam není uchráněna před nebezpečím války. Osudy dívky se dovršují o 70 let později, kdy se začnou odkrývat tajemství celé rodiny a válečných událostí, které poznamenaly všechny okolo.

Román, který je podle kritiky hřejivý, vtipný, moudrý - to by měl být příběh Sběratel ztracených věcí, který napsala Ruth Hoganová. Čtenář si může vychutnat pohádku pro dospělé, v níž lidé mohou být ztracenější než věci a štědrost a soucit se mohou stát klíčem k nalezení cesty domů.

Nevěra a co s ní... Ve své praxi se Radim Uzel setkal s mnoha lidmi, kteří řešili své problémy a život právě nevěrou. Letité zkušenosti a postřehy sepsal do knížky plné lidských osudů a postřehů o nás všech.

Podle čínské princezny Priscilly se každý vydává do života s červenou stužkou na kotníku, s níž pak instinktivně hledá správného partnera. Do osudu její rodiny zasáhla válka, Mao Ce-tung i Čankajšek. Priscilla odešla do New Yorku, kde potkala emigranta z Plzně Otu Ulče. Několikrát spolu objeli celý svět a přesvědčili se, jak je nádherný a rozmanitý, kolik v něm vře konfliktů, kolik absurdit a neporozumění člověka obklopuje a kolik nových zkušeností ho může obohatit. Biografický román Priscilla napsal Ota Ulč.

Když je vám třicet a jste single, musíte platit nájem a složenky jen z jednoho platu a jste sama na všechny starosti a radosti. O tom, co všechno musela jedna single vytrpět, než jí Vesmír konečně poslal do cesty toho Pravého, vypráví Ilona Kleníková s lehkostí a humorem v knize Julie Červená: Je mi třicet a jsem single.

Za situace, kdy je celý policie v totálním chaosu díky novému veliteli v oddělení vražd, dochází k vyšetřování dalšího případu. Kriminalistky Alvarézová a Pescoliová jsou proti své vůli vtaženy do případu, ve kterém se neví, jestli brutalita vraždy je známkou osobní zášti vůči mrtvému nebo projevem šílené mysli vraha. Krimiromán Zasluhuje zemřít napsala Lisa Jackson.

Děj už čtrnáctého románu oblíbené britské autorky Barbary Erskinové se odehrává ve dvou časových rovinách - v neklidném 15. století a v současnosti. A právě v současnosti mají hrdinové příběhu Spáčův hradmožnost podívat se daleko do minulosti. Porozuměním osudů dávných obyvatel Spáčova hradu mohou vyřešit současné i minulé dramatické události.

Hvězdy mezi sluncem a měsícem je biografická kniha, vyprávějící svědectví ženy, která přežila věznění v KLDR a které se následně podařilo uprchnout přes Mongolsko a Jižní Koreu do Kanady. Autorka Lucia Jang spolu se Susan McClelland s mrazivou věcností popisuje podmínky v zemi, státní mašinérii a všudypřítomné policejní špehování. Neméně šokující je i náhled do prostředí věznic a pracovních táborů.

Krimi autorky Zory Berákové Vraždy v hotelu jsou tři detektivní příběhy o tom, jak příhodným místem pro vraždy jsou hotely. V prvním příběhu řeší policie vraždu herečky, utopené ve vaně hotelové koupelny, ve druhém příběhu se hledá vrah učitelky hudby a v posledním příběhu je zavražděna bohatá žena, kterou najdou mrtvou a zasypanou sněhem na lehátku hotelové terasy.

Božena Šimková je spisovatelka, známá jako autorka Krkonošských pohádek. Nyní se představuje jako autorka dvou detektivních příběhů v knize Vražda jako řešení. První z příběhů se odehrává v Praze na Kampě a je z prostředí filmařské bohémy. Druhý případ se stane na vesnici začátkem šedesátých let, kde je zavražděn jeden z místních obyvatel. Policisté záhy zjistí, že pod zdáním vesnické idyly doutná současná i dávno zapomenutá nenávist.

Ve slovenštině, nepřeloženo do češtiny, přichází ke čtenářům knižní novinka Zuzany Široké s názvem Jabloňové lásky. Námětem je konfrontace dnešní třicetileté ženy se zápisky o svém životě a osudu její matky, babičky a dalších generací žen v jejich rodě. Celkem šest generací žen, šest historických údobí a šest starých jabloňových odrůd jsou obsahem hořkosladkého a dojímavého příběhu. Autorka o své knize řekla, že je v ní vetkaný genetický kód slovenských žen.

Szczepan Twardoch dokázal něco, co se v polské próze vidí jen ojediněle - v románu Morfium stvořil antihrdinu, kterého si snadno zamilujete. Příběh slabého, rozervaného člověka zapleteného do světových dějin ztvárnil tak, jak to umějí jen ti nejlepší literáti. Děj románu se odehrává za Druhé světové války a hlavním hrdinou je potomek německého aristokrata a popolštěné Slezanky, který touží po jediném - užívat si svého morfia a kašlat na válku i odboj.

Knížka Můj kámoš Ježíš je surově vyprávěný tragikomický příběh o jednom zvláštním přátelství, ale především o důvěře, odpovědnosti a vůli jít v životě přes všechno dál. Lars Husum staví svoji knihu a příběh především na velmi drsném černém humoru, vyplývajícím a někdy i končícím v té nejčernější depresi.

Právě se rozhořely napoleonské války a mladého parukáře z Guldfordu unesli násilní verbíři z rodného města, aby se stal členem posádky válečné lodi Duke William. Musí se rychle seznámit s drsnou realitou námořnického života a vyrovnat s ještě drsnějšími zkušenostmi z boje na moři. Přesto i v tomto násilnickém prostředí najde přítele... První kniha z autorovy celosvětově úspěšné historické série se jmenuje Kydd a napsal ji Julian Stockwin.

Také za časů našich předků se samozřejmě páchaly zločiny, ale na rozdíl od dnešních časů byly vraždy a loupeže považovány za excesy, které se nedějí každý den, a navíc byly tyto zločiny i přísně trestány. Motivy těchto činů byly ovšem stejné jako dnes. Touha po majetku, pomstychtivost, žárlivost, nenávist... Tehdejší vyšetřovací metody byly sice jednodušší, ale i tak tehdejší strážci zákona odváděli dobrou práci a většina pachatelů těch nejbrutálnějších zločinů se posléze dočkala odplaty. O případech, které kdysi vzrušily veřejnost napsal Vladimír Šindelář knížku Vražedné příběhy z Čech a Moravy.

Dva přátelé, malíř Horác a kapitán Vašátko vyšetřují dva kriminální případy. Každý z nich vyšetřuje svým způsobem a hledají cestu k pravdě. Rýže po charvátsku je případem zákeřných otrav arzenem v centru Prahy, Stínová hra zpočátku působí jako jednoznačně sexuálně motivovaná vražda. Autorkou obou příběhů, sepsaných v jedné knize je Hana Prošková.

Kniha A co já s tím? přináší pedagogické úvahy a odborné postřehy asistenta pedagoga a zabývá se tématem integrace, inkluze a desegregace. Její autorkou je Jana Bradley, která působila jako asistentka pedagoga v USA i v ČR. Díky svým dlouholetým zkušenostem má možnost porovnat problematiku inkluze u nás a v USA.

Už ve druhém vydání vyšla knížka Tvoje dítě jako šance pro tebe. Autorkou je Zdeňka Jordánová a přináší čtenářům trochu jiný pohled na příchod dítěte do rodiny. Předkládá čtenářům na různých reálných příbězích jiné modely rodičovských vztahů, než které třeba máme vžity z našich původních rodin.

Při čtení knihy Zdraví v ohrožení možná pocítíme trochu hořkosti v ústech, protože podtitulem knihy je - Hořká pravda o sladkém cukru. Josef Jonáš a Jiří Kuchař na základě desítek vědeckých studií z celého světa a dlouholeté lékařské praxe ukazují, že rafinovaný cukr je viníkem celé řady problémů v našem zdraví. Kromě varování před cukrem autoři nabízejí především řešení, jak se zbavit cukerné závislosti a jak lze průmyslový cukr v jídelníčku nahradit.

Kniha Jednosměrná jízdenka je autobiografický inspirativní román o cestě nejen za znovu nalezením ztraceného Já. Odehrává se v prostředí úchvatného Říma a na jednom malém ostrově na jihu Itálie. Určitě osloví každého, kdo se chce ve svém životě dostat pod povrch, mimo běžné stereotypy. Autorkou knihy je Katy Yaksha.

zpět na výpis