Čtvrtek 14. března 2019 - 19.00 hodin - Velký sál KDK

Jaroslav Foglar
RYCHLÉ ŠÍPY

Slovácké divadlo (Uherské Hradiště)

Úprava a režie: Robert Bellan

Dramaturgie: Ivana Bendová
Scéna: Jaromír Pátek
Kostýmy: Šárka Bellanová
Hudba: Otto Kallus a výběr
Inspice: Regina Feinbergová
Světla: Kamil Nevřiva
Zvuk: Michal Kedroň, dříve Ivan Vacke

Hrají: David Vacke, Petr Čagánek (původně Otto Kallus, Miroslav Zavičár), Zdeněk Trčálek, Tomáš Šulaj, David Vaculík, Josef Kubáník, Karel Hoffmann ml. / David Macháček / Michal Zetel, Martin Vrtáček, Pavel Hromádka, Petr Blaha, Jiří Hejcman, Jitka Josková / Petra Staňková (původně Iva Bendová, Tereza Novotná-Mikšíková)

Premiéra: 9. 10. 2000, délka představení: 2 hodiny

Rychlé šípy se staly okamžitě po premiéře jednou z nejúspěšnějších komedií Slováckého divadla poslední doby. Není divu, vidět na vlastní oči Mirka Dušína i se svými věrnými přáteli stejně jako zrádné Bratrstvo kočičí pracky se stalo lákadlem nejen na domovské scéně Slováckého divadla, ale i mimo ni. Znalci Foglarových komiksů dozajista ocení půvabně zpracované příběhy pětice vzorných hochů, ale i dalších postav, které jako by z oka vypadly svým tištěným kamarádům.

Z recenzí:

„O co jde? No, pokud to ještě nevíte, jde o divadelní ztvárnění komiksových příběhů Rychlých šípů. Od založení klubu, pak o příhodu se slavným závodem v běhu s Černými jezdci a další. Nejsou všechny, jen vybrané a dramaturgicky upravené.
O tom, že jsou Rychlé šípy z Uherského Hradiště pojem, svědčí nejen to, že jsou na repertoáru Slováckého divadla již sedmnáctým rokem. Pravidelně mívají vyprodáno, a to přitom zanedlouho odehrají pětistou reprízu. Jako divák se proto nutně musím ptát, co za jejich úspěchem stojí.

Za jejich úspěchem v první řadě stojí jevištní úprava Roberta Bellana, kde hlavní roli hraje humor. Onen přehnaně moralistní akcent, se kterým Jaroslav Foglar svou představu o těchto mravně vycizelovaných chlapcích napsal, je zlehčen nadsázkou a gagy. Takovými, které diváky pobaví, ale čtenáře nebo i foglarovské nadšence rozhodně neurazí.

Druhou důležitou složkou úspěchu představení je herecký výběr. Jak bychom dnes cool řekli - ona chemie, která na jevišti mezi herci panuje. Z výkonu je totiž patrné, že si představitelé Rychlých šípů velmi dobře rozumějí a své role si užívají. Nejlépe se to jeví v jejich interakci „mimo roli". Z věty Mirka Dušína: „Jak tě tak pozoruji, Jindro Hojere, zdá se mi, že máš můj pásek," divák sice vytuší, že to asi do role úplně nepatří, ale i tak to působí lidsky.

Prostě chvílemi se prolíná ona komediálnost představení s komediálními situacemi vzniknuvšími na jevišti. Taková komedie na druhou. Jak mi sice po představení řekl jeden z herců: „Hrát si na desetile-té kluky je trošku bizarní," jenže právě na oné bizarnosti je celé představení založeno. Tak proč ne!?
Jinými slovy, kdyby byly bývaly Rychlé šípy z „Hradiště" vážné, asi by tak dlouho na „světě" nevydržely. Pravidelný divák se možná i proto ptá, čím to je, že herce představení i po těch létech, jak sami říkají, stále ještě baví."

Zdroj: Mahenovo divadlo

Vstupné: I. sektor 300 Kč, II. sektor 250 Kč. Děti do 15 let, studenti a držitelé karty ZTP mají slevu 50 %.
Předprodej vstupenek od 8. 10. 2018 v IC Kopřivnice nebo online.
Možno zakoupit také jako dárkový poukaz.

ONLINE PRODEJ A REZERVACE

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací