Čtvrtek 14. února 2019 - 19.00 hodin - Velký sál KDK

Alois a Vilém Mrštíkovi
MARYŠA

Divadlo Petra Bezruče (Ostrava)

Režie: Janka Ryšánek Schmiedtová

Výprava: Lucie Labajová
Hudba: Ivan Acher
Dramaturgie: Kateřina Menclerová
Úprava: Kateřina Menclerová, Janka Ryšánek Schmiedtová
Pohybová spolupráce: Jitka Adamíková

Hrají: Pavla Gajdošíková, Dušan Urban, Vojtěch Říha, Norbert Lichý, Markéta Haroková, Kateřina Krejčí, Magdaléna Tkačíková, Marcela Čapková, Marie Viková, Markéta Matulová

Premiéra: 26. 1. 2018, délka představení: 2 hodiny 20 minut

Klasické dílo českého dramatu. Tragický příběh nešťastné dívky donucené podlehnout společenskému a rodinnému nátlaku.

Tragický příběh nešťastné dívky donucené podlehnout společenskému a rodinnému nátlaku zná asi každý. Co je ale na tomto příběhu současného? Jakým očekáváním, požadavkům a „dobrým radám" jsme vystaveni my? My víme, co je pro tebe dobré, dcero naše.

Z recenzí:

„Snad každý český divák ví, jak toto realistické drama dopadne. Proto se režiséři snaží diváky ohromit především svou nečekanou a inovativní koncepcí. Také inscenace Janky Ryšánek Schmiedtové v Divadle Petra Bezruče je v mnohém překvapivá. Třeba v tom, že se nevyznačuje vypjatými, expresivními scénami ani bujnými režijními nápady či „alternativním" koncem. Je nesmírně pokorná k předloze - i když byl text i počet postav zredukován - a spíše než drama vesnické je tragédií jedné rodiny. Inscenátoři se nezříkají folklorních motivů - Lucie Labajová ve scénografii a Ivan Acher v hudbě -, avšak používají je uměřeně a v dnešním jazyce. Vědí, že jediný zvýrazněný prvek může zapůsobit obrovskou silou.
Bezruči jsou divadlo, které se zaměřuje především na mladší publikum, dá se tedy očekávat, že někteří jeho diváci se s touto hrou setkají na jevišti poprvé. Ostravská Maryša ovšem není školní inscenace, která má mít především osvětovou funkci. Naopak, považuji ji za jednu z nejlepších interpretací klasického textu. A je pozoruhodná pro diváky, kteří Maryšu vidí poprvé i podesáté. Bezruči se tak pro mě - po několika nepříliš výrazných sezonách - vrátili na výsluní českých divadelních scén. Tato Maryša mě překvapila svou promyšlenou jednoduchostí a nadčasovostí. Koncepcí, kde mohou vyniknout a vynikají mimořádní herci - především Pavla Gajdošíková jako Maryša a Norbert Lichý v roli Lízala."
Zdroj: divadelni-noviny.cz

„Pavla Gajdošíková je výborná Maryša. Zpočátku dětská, hravá, ale také přemýšlivá a vnitřně velmi dospělá. Režie jí hned v první scéně dovoluje rozverně házet po ostatních ženách přebíraný hrách. Jako by tím Maryša říkala: vy máte svůj život, ale já budu mít jiný. V prvním dialogu s otcem nevěří, že by zmínka o jejím sňatku s Vávrou mohla být vůbec míněna jen trochu vážně. Když zjistí, že rodiče to vážně myslí, na chvíli se vzbouří, ale nakonec podlehne své výchově. Maryšina věta „Ale bude to život k utopení," je v podání Pavly Gajdošíkové jasným odsouzením přehlížení naplňování představ o vlastním štěstí u každého člověka."
Zdroj: ostravan.cz

Vstupné: I. sektor 300 Kč, II. sektor 250 Kč. Děti do 15 let, studenti a držitelé karty ZTP mají slevu 50 %.
Předprodej vstupenek od 8. 10. 2018 v IC Kopřivnice nebo online.
Možno zakoupit také jako dárkový poukaz.

ONLINE PRODEJ A REZERVACE

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací