DIVADLO MÍR (Ostrava)

Sébastien Thiéry
DVA ÚPLNĚ NAZÍ MUŽI

Divadlo Mír uvádí bláznivou komedii o tom, co se stane, když se v jedné posteli probudí dva úplně nazí muži.

Aleš Krečmer, seriozní advokát, věrný manžel a otec dvou dětí, se jednoho dne probudí ve své posteli vedle kolegy z práce a oba jsou úplně nazí. Jeden ani druhý nevědí, jak se do této situace dostali. Když je oba posléze objeví advokátova žena, Krečmer dělá vše možné i nemožné, aby své manželství zachránil. Když začne člověk pátrat ve svém nitru, může si být vždy jistý tím, co tam objeví? Na tuto otázku se snaží nalézt odpověď komedie Dva úplně nazí muži, která je inspirovaná postupy absurdního divadla a úspěšně dobývá evropská jeviště.


KOMORNÍ SCÉNA ARÉNA (Ostrava)

Tomáš Vůjtek
SMÍŘENÍ

„Ohlasová hra se zpěvy", zabývající se dalším sporným obdobím našich moderních dějin, završuje volnou trilogii (S nadějí, i bez ní, Slyšení). Krvavé běsnění, které krátce po skončení 2. světové války zachvátilo naše pohraničí, předcházelo masivnímu přesunu obyvatel, v jehož důsledku muselo na tři miliony Němců opustit své domovy. Z českého pohledu šlo o odsun, německá optika je přece jen o něco ostřejší a na celou událost se dívá jako na vyhnání. Odsunutí Němci navíc dostali nálepku našich nesmiřitelných nepřátel, což se po roce 1948 stalo i součástí oficiální propagandy.

Smíření se od ostatních částí trilogie liší tím, že nemá silnou, kontinuálně budovanou postavu. Nahrazují ji postavy tří mužů spojených "revoluční" aktivitou uprostřed německého prostředí. Jejich vztahy se proměňují, rozdělí je politický proces, ale dojde ke smíření a vytěsnění minulosti. Všichni mají výrazné kontury díky hereckým osobnostem Marka Cisovského, Michala Čapky a Josefa Kaluži, ovšem do jejich nitra lze nahlédnout jen zčásti. Z hlavní linie vybočuje expresivní scéna vyvraždění rodiny, která vrcholí posmrtným, procítěným, krutě žalujícím monologem dívky (Pavla Dostálová) a závěrečná scéna, kdy shromáždění potomků strne do záběru s rozsévačem (Vladislav Georgiev) v nasvícených dveřích. Právě tyto dvě scény se vryjí do paměti nejsilněji.

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací